این مطلب را به اشتراک بگذارید!

تحلیل فاندامنتال فارکس

بازارهای معاملاتی و بخصوص بازاری مثل بازار فارکس که ما در حقیقت با معامله کردن در اون به خرید و فروش بخشی از اقتصاد کشورها می‌پردازیم، تحت تاثیر مستقیم اخباریه که بر روی اقتصاد و به همین ترتیب بر روی ارز رایج اونها تاثیر میذاره. به همین دلیل تحلیل فاندامنتال یکی از روش‌های پیشبینی تحرکات بازار فارکس به حساب میاد.

 

آخرین تحلیل‌های بَفلو

علیرغم رویداد FOMC در روز چهارشنبه، دلار آمریکا در این هفته در بین جفت ارزهای اصلی فارکس جایگاه اول را به خود اختصاص داد.

داده‌های بهتر از حد انتظار اشتغال ایالات متحده و نظرسنجی خدمات تجاری ایالات متحده در روز جمعه USD را به فضای سبز بازگرداند و بدین ترتیب بود که این ارز در آخر هفته جلوتر از همه دیگر ارزها قرار گرفت.

اخبار و داده‌های اقتصادی قابل توجه:

 

با بازگشایی چین صندوق بین‌المللی پول پیشبینی تولید ناخالص داخلی جهانی خود را به رشد ۲.۹ درصدی در سال جاری افزایش داد.

J.P.Morgan Global Manufacturing PMI برای ژانویه: 49.1 در مقابل 48.7 قبلی؛ “هزینه ورودی و تورم قیمت خروجی هر دو بالاتر هستند”.

PMI تولید رسمی چین در ژانویه در مقابل اجماع 50.2 از 47.0 به 50.1 افزایش یافت. بررسی PMI تولید Caixin چین در ژانویه از 49.0 به 49.2 بهبود یافت.

داده‌های اولیه نشان داد که تولید ناخالص داخلی در کانادا در دسامبر 0.0 درصد بود در مقابل 0.1 درصد افزایش در ماه نوامبر.

نرخ بیکاری نیوزلند از 3.3 درصد به 3.4 درصد در سه ماهه چهارم رسیده است که بالاترین میزان در پنج فصل گذشته است.

تصمیمات بانک‌های مرکزی بزرگ:

  • طبق انتظار، فدرال رزرو محدوده نرخ بهره هدف را 25 واحد افزایش داد و از 4.50 درصد به 4.75 درصد رساند.
  • بانک مرکزی اروپا همانطور که پیشبینی شده بود نرخ بهره را 50 واحد افزایش داد و به 3.00 درصد رساند و از افزایش احتمالی 50 واحدی در ماه مارس خبر داد.
  • بانک انگلستان روز پنجشنبه با آرای 7 به 2 به افزایش 50 واحدی نرخ بهره به 4.00 درصد رأی داد. بیلی، مدیریت BOE نیز گمانه‌زنی‌ها در مورد توقف یا چرخش پیش رو را رد کرد.

شاخص فشار قیمت جهانی S&P به 0.4 در ژانویه در مقابل 0.3 در دسامبر افزایش یافت. شاخص کمبود عرضه جهانی به 2.1 در مقابل 2.2 قبلی کاهش یافت.

نشست هیئت اوپک پلاس در روز چهارشنبه سیاست تولید فعلی گروه تولیدکننده نفت را تایید کرد و در میان امید به افزایش تقاضای چین و چشم‌انداز نامطمئن برای عرضه توسط روسیه،  کاهش تولیدی که سال گذشته مورد توافق واقع شد، به قوت خود باقی ماند.

داده‌های اشتغال ایالات متحده در این هفته:

  • کارفرمایان ایالات متحده نرخ تعدیل نیرو در ژآنویه را 102 هزار شغل اعلام کرد که بیشترین کاهش از سال 2020 است.
  • طبق ادعای ایالات متحده، نرخ بیکاری اولیه از 186 هزار به پایین‌ترین سطح 9 ماهه یعنی 183 هزار کاهش یافت.
  • حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده با 517 هزار در سال بسیار بالاتر از حد انتظار187 هزار در سال اعلام شد. همچنین نرخ بیکاری به 3.4 درصد در مقابل 3.6 درصد پیشبینی شده کاهش یافت.

خلاصه هفتگی بازار:

بازارهای مالی هفته‌ای شلوغ، اما با شرایطی متفاوت را تجربه کردند و به این ترتیب احتمالاً معامله‌گران پیش از تصمیم‌گیری‌های متعدد در مورد نرخ بهره از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ و آخرین داده‌های اشتغال در ایالات متحده که روز دوشنبه منتشر شد، معاملاتی جدی انجام ندادند. اما اوضاع با شروع سبز شدن بازده اوراق قرضه و دلار آمریکا عوض شد و در حالی که دارایی‌های ریسک در جلسه صبح سه‌شنبه کاهش یافت، یک جو کم ریسک بر بازار حاکم شد.

احساس ریسک حدودا اواخر جلسه سه‌شنبه شروع به بهبود کرد که احتمالا به دلایل مختلفی از جمله پیشبینی توقف افزایش نرخ‌ها توسط فدرال رزرو پس از افت بازار در شاخص هزینه اشتغال ایالات متحده اتفاق افتاد. احتمالاً نتایج مثبت اقتصادی و احساسات اولیه هفته به ویژه داده‌های تولید ناخالص داخلی اولیه منطقه یورو بهتر از حد انتظار و بهبود داده‌های PMI چین نیز از دیگر عوامل این کاهش احساس ریسک بوده‌اند.

روز چهارشنبه، مورد انتظارترین رویداد هفته آمد و فدرال رزرو طبق انتظار، محدوده نرخ بهره را 25 واحد افزایش داد. اما پاول به تسهیل اخیر نرخ تورم اشاره کرد و گفت که هنوز بازار کار را تحت تاثیر قرار نداده است.

لفاظی‌های کمتر از حد انتظار، دلار آمریکا را پایین‌تر آورد و احتمالاً طلا، کریپتو و سهام ایالات متحده را بالاتر برد. با این حال، نفت خام به دلیل تصمیم اوپک به پایبندی به توافق کاهش تولید سال گذشته اوپک پلاس در بحبوحه نامطمئن بودن تقاضای چین و عرضه روسیه، صعود خود را از دست داد.

عملکرد قیمت در نزدیکی پایان هفته کمی متفاوت بود و احتمالاً تحت تأثیر آخرین تصمیمات نرخ بهره بانک انگلستان و بانک مرکزی اروپا، که هر دو نرخ بهره خود را 50 واحد در ثانیه افزایش دادند قرار گرفت.

نکته کلیدی این بود که بانک‌های مرکزی بزرگ مراقب تورم و آماده تنظیم سیاست‌های پیش رو به گونه‌ای که نشان‌دهنده بازگشت پایدار به محدوده تورم هدفشان هستند. در هر حال بازده اوراق قرضه ایالات متحده و اروپا به شدت کاهش یافت، آن هم در حالی که سهام ایالات متحده با توجه به اطلاعات منتشر شده از درآمدهای فناوری افزایش یافت.

جمعه روز بزرگی برای بازارها بود، زیرا آخرین داده‌های اشتغال در ایالات متحده با صدای بلندی منتشر شد: بیش از 517 هزار دلار شغل خالص در ژانویه ایجاد و نرخ بیکاری به 3.4 درصد کاهش یافت (زیر 3.6 درصد پیشبینی شده). این تعداد مشاغل داغ و به‌روزرسانی شگفت‌انگیز PMI خدمات ISM به احتمال زیاد باعث شد تا معامله‌گران شانس «Fed Pivot» را در سال جاری کاهش دهند، که مشخصه آن جهش در بازده اوراق قرضه و دلار آمریکا در برابر افت کریپتو، طلا و سهام است.

حرکات قابل توجه فارکس در هفته‌ای که گذشت:

جفت‌های USD:

شاخص هزینه اشتغال ایالات متحده کمتر از انتظارات 1.0٪ در مقابل 1.1٪ پیش بینی و 1.2٪ قبلی است.

حقوق و دستمزد خصوصی ADP در ژانویه به 106 هزار کاهش یافت در مقابل 253 هزار بازنگری شده در دسامبر.

شاخص PMI تولیدی ISM ایالات متحده در ژانویه به 47.4 در مقابل 48.4 در دسامبر کاهش یافت.

طبق انتظار، فدرال رزرو محدوده نرخ بهره را 25 واحد و از 4.50 به 4.75 درصد افزایش داد.

بررسی اولیه در مورد هزینه‌های نیروی کار در سه ماهه چهارم 2022 نشان می‌دهد که افزایش 1.1 درصدی کمتر از نرخ قبلی 2.4 درصدی است.

حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده با 517 هزار در سال بسیار بالاتر از حد انتظار187 هزار در سال اعلام شد. همچنین نرخ بیکاری به 3.4 درصد در مقابل 3.6 درصد پیشبینی شده کاهش یافت.

PMI خدمات ISM برای ژانویه بالاتر از انتظارات بود و 55.2 در مقابل 50.5 پیشبینی شده و 49.6 در دسامبر بود.

جفت‌های EUR:

 

تولید ناخالص داخلی آلمان به طور غیرمنتظره ای 0.2 درصد در سه ماهه چهارم در مقابل 0.5 درصد رشد در سه ماهه سوم کاهش یافت، رشد سالانه از 1.3 درصد به 1.1 درصد کاهش یافت.

تولید ناخالص داخلی اولیه منطقه یورو برای سه ماهه چهارم 2022: + 0.1% و 0.0% برای اتحادیه اروپا.

تولید ناخالص داخلی فرانسه 0.1% رشد را در Q4 در مقایسه با قرائت ثابت تخمینی نشان داد.

PMI تولید منطقه یورو برای ژانویه: 48.8 در مقابل 47.8 در دسامبر.

همانطور که انتظار می‌رفت، بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را 50 واحد افزایش و به 3.00 درصد رساند و از افزایش احتمالی 50 واحدی در ماه مارس خبر داد.

روز جمعه، کازیمیر، سیمکوس و وونش، اعضای بانک مرکزی اروپا، تفکرات حزبی خود را تکرار کردند که افزایش 50 واحدی در مارس احتمالا آخرین مورد از سوی بانک مرکزی اروپا نخواهد بود.

PMI خدمات آلمان در ژانویه بالاتر رفت و به 50.7 در مقابل 49.2 قبلی رسید.

قیمت‌های تولیدکننده صنعتی منطقه یورو در دسامبر 2022 1.1% سالانه افزایش یافت. +1.2% سالانه در اتحادیه اروپا.

جفت‌های CHF:

فشارسنج اقتصادی پیشرو KOF سوئیس از 91.5 به 97.2 در ژانویه به بالاترین سطح 7 ماهه رسید.

خرده‌فروشی سوئیس 2.8 درصد در سال در مقابل 0.7 درصد کاهش تخمین زده شده در دسامبر کاهش یافت.

PMI تولید سوئیس برای ژانویه 2023 به شرایط انقباضی سقوط کرد: 49.3 در مقابل 54.1 در دسامبر.

شاخص بررسی وضعیت مصرف‌کننده SECO سوییس در ژانویه به -30 افزایش یافت در مقابل -47 در دسامبر.

جفت‌های GBP:

پوند انگلیس بازنده بزرگ هفته بود که احتمالاً به دلیل ترکیبی از داده‌های ضعیف PMI تولیدی و نتایج رویداد سیاست پولی بانک انگلستان در روز پنجشنبه بود.

بانک انگلستان روز پنجشنبه با نسبت 7 به 2 به افزایش 50 واحدی نرخ بهره به 4.00 درصد رأی داد.

در حالی که فرماندار بیلی به نشانه‌هایی از اوج بالقوه نرخ‌های تورم اشاره کرد، همچنان تکرار کرد که BOE تا زمانی که «کاملاً مطمئن شوند» تورم در حال کاهش است، به انقباض ادامه می‌دهد و احتمالاً به گمانه‌زنی‌های رکود اقتصادی در بریتانیا دامن می‌زند.

 توجه کنید! این محتوا صرفاً برای مقاصد اطلاعاتی است و به عنوان مشاوره سرمایه گذاری محسوب نمی‌شود.

معامله در هر بازار مالی مستلزم ریسک است؛ لذا لطفاً قبل از انجام هر معامله مطمئن شوید که خطرات مربوط به آن را درک کرده‌اید.

سلام! فرهاد هستم از تیم بَفلو؛ حدودا 5 ساله که به صورت حرفه‌ای ترید می‌کنم و تلاش می‌کنم تا با انتقال تجربیات و دانش شخصی و گروهی مجموعه بَفلو یک راهنمای خوب در مسیر سرمایه‌گذاری شما باشم.

به دنبال بهبود سرمایه‌گذاری خود هستید؟

فاصله‌تون با مشاوران ما یک فرمه!