این مطلب را به اشتراک بگذارید!

تحلیل فاندامنتال فارکس

بازارهای معاملاتی و بخصوص بازاری مثل بازار فارکس که ما در حقیقت با معامله کردن در اون به خرید و فروش بخشی از اقتصاد کشورها می‌پردازیم، تحت تاثیر مستقیم اخباریه که بر روی اقتصاد و به همین ترتیب بر روی ارز رایج اونها تاثیر میذاره. به همین دلیل تحلیل فاندامنتال یکی از روش‌های پیشبینی تحرکات بازار فارکس به حساب میاد.

 

آخرین تحلیل‌های بَفلو

به لطف یک تقویم اقتصادی سنگین، هفته بسیار شلوغی برای معامله‌گران فارکسی بود که باید بین نظرسنجی‌های تجاری جهانی، بروز‌رسانی داده‌های اقتصادی و صحبت‌های متعدد بانک مرکزی تعادل برقرار می‌کردند. به همین دلیل جای تعجب نیست که ما شاهد تناسب و همبستگی کمتری از الگوهای معمول قیمت‌های این بازار بودیم.

دلار نیوزلند به لطف داده‌های بسیار بهتر از حد انتظار از چین که به آن کمک کرد تا در اواسط هفته پیش بیفتد و نیز بروز‌رسانی‌های منفی خالص نیوزلند را تحت الشعاع قرار دهد، در نهایت به برنده واضح این هفته در FX تبدیل شد.

اخبار و داده‌های اقتصادی قابل توجه:

رهبران بریتانیا و اتحادیه اروپا توافق جدیدی را امضا کردند که با اختلالات تجاری و سیاسی در ایرلند شمالی پس از برگزیت مقابله می‌کند.

اعتماد مصرف کننده CB ایالات متحده به طور غیرمنتظره ای از 106.0 به 102.9 در ژانویه به دلیل تورم چسبنده و انتظارات نرخ بهره بالا کاهش یافت.

چندین مقام بانک مرکزی اروپا در این هفته در مورد اینکه چگونه در مبارزه با تورم پیروز شده‌اند اظهار نظر کردند، اما بانک مرکزی اروپا با افزایش نرخ بهره تا زمانی که مطمئن شود رشد قیمت به 2 درصد باز خواهد گشت، رویکردی تهاجمی خواهد داشت.

PMI تولید رسمی چین در فوریه از 50.1 به 52.6 جهش کرد که سریع‌ترین سرعت انبساط از آوریل 2012 تاکنون بود، در حالی که PMI خدمات از 56.3 به 54.4 پس از خروج پکن از سیاست‌های ضد کووید صفر بهبود یافت.

PMI ساخت بخش خصوصی Caixin چین در فوریه از 49.2 به 51.6 رسید و اولین افزایش خود را از ژوئیه 2022 نشان داد زیرا تولید و سفارشات جدید پس از لغو سیاست‌های ضد کووید صفر چین شاهد افزایش قابل توجهی بود.

PMI تولید منطقه یورو برای فوریه: 48.5 در مقابل 48.8 در ژانویه; PMI خدمات در فوریه به 52.7 رسید (بالاترین سطح در 8 ماه گذشته).

PMI تولید بریتانیا در فوریه به 49.3 (47.0 در ژانویه) رسید. نشانه‌هایی از انعطاف‌پذیری و ثبات در بسیاری از زیربخش‌ها دیده می‌شود. خوش بینی برای سال 2023 به بالاترین حد خود در 12 ماه گذشته رسیده است.

PMI تولید ایالات متحده برای فوریه: 47.3 در مقابل 46.9 در ژانویه؛ کاهش سفارشات جدید ادامه دارد. «قیمت نهاده‌های تولیدی با سرعت زیادی افزایش یافت»

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بزرگ روز جمعه به شدت کاهش یافتند که احتمالاً واکنشی به سرفصل‌های منفی بانک سیلورگیت، یک موسسه مالی دوستدار رمزارزها بود.

خلاصه هفتگی بازار:

پس از آن‌ که فروش هفته قبل، سهام اروپا و ایالات متحده به بدترین هفته‌شان در سال جاری منجر شد، بازارها هفته را با چانه‌زنی آغاز کردند. سود گرفتن پایان ماه نیز ممکن است به احساسات طرفدار ریسک و ضد دلار آمریکا که در جلسه دوشنبه ایالات متحده ظاهر شد، افزوده باشد.

ریسک‌پذیری به معاملات روز سه‌شنبه منتقل شد و ین امن با ضربه بیشتر از شینیچی اوچیدا، معاون رئیس‌ جدید BOJ و کازوئو اوئدا، فرماندار آینده BOJ که از «آبنومیکس» کنونی در مقابل پارلمان ژاپن حمایت می‌کردند، ضربه ضربه فنی شد.

پس از آن، گزارش PMI ایالات متحده نشان داد که بخش تولید برای چهارمین ماه متوالی در فوریه منقبض شده است، دارایی‌های امن در جلسه معاملاتی روز سه‌شنبه ایالات متحده، قدرت خود را پس گرفتند. PMI شیکاگو، نظرسنجی فدرال رزرو ریچموند و داده‌های اعتماد مصرف‌کننده CB نیز به دلیل انتظارات نرخ بهره بالاتر، احساسات تجاری ضعیف‌تر را منعکس کردند.

گزارش‌های ناامیدکننده با سودهای پایان ماه آمیخته شد و احتمالاً به کاهش ارزش سهام و دارایی‌های ریسکی دامن زد، در حالی که بازدهی خزانه‌داری آمریکا، طلا و دلار آمریکا افزایش یافت.

همانطور که معامله‌گران آسیایی آماده گسترش بدبینی بودند، PMI رسمی تولید و خدمات چین و همچنین PMI تولیدی Caixin صبح چهارشنبه منتشر شد. این گزارش‌ها نه تنها به سریع‌ترین گسترش فعالیت کارخانه در بیش از یک دهه گذشته اشاره می‌کنند، بلکه افزایش شدید فعالیت کارخانه‌ها، سفارش‌های جدید و اشتغال چین را پس از لغو سیاست‌های صفر کووید توسط دولت نشان می‌دهند.

جای تعجب نیست که ارزهای مرتبط با کالاها مانند AUD و NZD در اخبار افزایش یافتند، اما به نظر می‌رسد که احساسات صعودی استرالیا به دلیل بروزرسانی‌های استرالیا محدود شده است که به RBA اجازه می دهد تا سیاست‌های پولی کمتر تهاجمی را در پیش بگیرد (مثلاً تورم استرالیا کمتر شده است).

با این حال، به لطف داده‌های تورم آلمان که منعکس‌کننده شگفتی‌های صعودی در CPIهای اسپانیا و فرانسه بود و از گمانه‌زنی‌های نرخ بهره بالاتر و طولانی‌تر حمایت می‌کرد، سهام اروپا و ایالات متحده فرصت زیادی برای جشن گرفتن بهبود چین پیدا نکردند.

انتظارات برای نرخ‌های بهره بالاتر از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ به معاملات روز پنجشنبه منتقل شد، زمانی که بازدهی معیار 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به بالاترین حد درون هفته ای جدید به بالای 4 درصد رسید (بالاترین رقم از نوامبر!). همچنین اینکه ادعاهای اولیه بیکاری و داده‌های بهره‌وری نیروی کار ایالات متحده منعکس کننده بازار کاری تنگ بود برای حمایت از افزایش بیشتر نرخ بهره کمکی نکرد.

تسکین زمانی حاصل شد که رافائل بوستیک، عضو رای‌دهنده FOMC، اعلام کرد که فدرال رزرو می‌تواند افزایش نرخ خود را در اواسط یا اواخر تابستان امسال متوقف کند، که با چرخش در بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده مرتبط است در حالی که سایر دارایی‌های ریسک بالاتر می‌روند.

به نظر می‌رسد که قیمت روز جمعه ادامه معاملات روز پنج‌شنبه بود. این مسئله احتمالاً با افت شدید شاخص قیمت تولیدکننده منطقه یورو و دور دیگری از داده‌های خالص انقباضی احساسات تجاری جهانی تسریع شد، که روایت اخیر درمورد «نرخ‌های بهره بالاتر برای مدتی طولانی‌تر» را که در حال حاضر بر احساسات گسترده بازار حاکم است، کاهش داد.

علی‌رغم این اقدام، به نظر می‌رسد که ارزهای دیجیتال مکانی مکانی برای یافتن نوسان برای معامله‌گران کوتاه‌مدت بوده است، زیرا BTC/USD در کمتر از یک ساعت از منطقه ۲۳,۴۰۰ دلار به زیر ۲۲,۰۰۰ دلار کاهش یافت آن هم در حالی که سایر جفت‌های رمزنگاری اصلی نوسانات مشابهی را نشان می‌دهند.

این واقعه به طور کلی به عناوین جدید بانک Silvergate – یک موسسه مالی دوستدار رمزارز- نسبت داده می‌شود که در ارائه گزارش SEC شکست خورده و “مشکلات عملیاتی” داشت. شرکت‌های ارز دیجیتال مانند Coinbase و Galaxy Digital قبلاً Silvergate را به عنوان یک شریک بانکی کنار گذاشته‌اند.

حرکات قابل توجه فارکس در هفته‌ای که گذشت:

جفت‌های USD:

صحبت‌های بیشتر فدرال رزرو:

  • فیلیپ جفرسون می‌گوید تورم خدمات «سرسختانه بالا» است، اما کند شدن رشد دستمزد ممکن است به نرم کردن شرایط تورم بالا کمک کند.
  • کشکاری و بوستیچ روز چهارشنبه پیشنهاد کردند که برای کاهش تورم ممکن است به افزایش تهاجمی نرخ بهره و حفظ نرخ‌ها برای مدتی بالا نیاز باشد.

شاخص فروش خانه معلق ایالات متحده با جهش + 8.1% در ژانویه به 82.5 در مقابل افزایش +1.1% درصدی در ماه دسامبر رسید.

سفارشات کالاهای بادوام ایالات متحده در ژانویه به میزان -4.5 درصد کاهش یافت در حالی که در دسامبر 5.1 درصد افزایش یافت.

سفارشات اصلی کالاهای بادوام 0.7% در مقایسه با -0.2% قبلی افزایش یافت.

PMI شیکاگو با 0.7 واحد کاهش در فوریه به 43.6 رسید. زیرشاخص اشتغال 4.7 به قلمرو انقباضی سقوط کرد.

شاخص تولید ریچموند در ماه فوریه از 11- در ژانویه به 16- کاهش یافت

اعتماد مصرف کننده CB ایالات متحده به طور غیرمنتظره‌ای از 106.0 به 102.9 در ژانویه به دلیل تورم ثابت و انتظارات نرخ بهره بالا کاهش یافت.

PMI تولید ایالات متحده برای فوریه: 47.3 در مقابل 46.9 در ژانویه؛ کاهش سفارشات جدید ادامه دارد. «قیمت نهاده‌های تولیدی با سرعت زیادی افزایش یافت»

ISM U.S. Manufacturing PMI برای فوریه: 47.7 در مقابل 47.4 در ژانویه. «شاخص اشتغال پس از دو ماه رشد به حالت انقباض بازگشت»؛ شاخص قیمت ها به 51.3 در مقابل 44.5 قبلی رسید.

ادعاهای اولیه بیکاری در ایالات متحده، هفته گذشته از 192 هزار به 190 هزار کاهش یافت و از بازار کار قوی حمایت کرد.

جفت‌های GBP:

پوند انگلیس در رالی صعودی شرکت می‌کرد تا اینکه بیلی، رئیس BOE سیگنال داد که تصور افزایش بیشتر نرخ از سوی بانک مرکزی اشتباه است. GBP قبل از اینکه کمی بالاتر از قیمت‌های باز هفتگی خود ثابت بماند، از بالاترین قیمت‌های درون هفته‌ای به پایین‌ترین حد درون هفته‌ای سقوط کرد.

رهبران بریتانیا و اتحادیه اروپا توافق جدیدی را امضا کردند که با ایجاد اختلال در تجارت و سیاست در ایرلند شمالی پس از برگزیت مقابله می‌کند.

جان کانلیف، معاون بانک انگلستان، گفت که یک پوند دیجیتال جدید ممکن است از مصرف کنندگان در صورت خرابی سیستم بانکی محافظت کند و از پیشنهادی برای دسترسی به پول نقد به صورت آنلاین حمایت می‌کند.

بیلی، فرماندار BOE نسبت به این ایده که کار بانک مرکزی با افزایش نرخ تمام شده است و نیازی به اقدامات بیشتری نیست، هشدار داد.

BRC: قیمت مغازه‌های بریتانیا 8.4 درصد بیشتر از یک سال قبل در فوریه است، سریعتر از رشد 8 درصدی ژانویه و میانگین سه ماهه 7.8+ درصد.

PMI تولید بریتانیا در فوریه به 49.3 (47.0 در ژانویه) رسید. نشانه‌هایی از انعطاف‌پذیری و ثبات در بسیاری از زیربخش‌ها دیده می‌شود. خوشبینی برای سال 2023 به بالاترین حد خود در 12 ماه گذشته رسیده است

جفت‌های EUR:

فیلیپ لین، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا، روز سه‌شنبه گفت که آنها در مبارزه با تورم پیروز شده‌اند، اما بانک مرکزی اروپا به افزایش نرخ بهره تا زمانی که مطمئن شود رشد قیمت به 2 درصد باز خواهد گشت، ادامه خواهد داد.

PMI تولید منطقه یورو برای فوریه: 48.5 در مقابل 48.8 در ژانویه; سفارشات جدید برای دهمین ماه متوالی کاهش یافت. کاهش فشار قیمت نهاده؛ «اشتغال کارخانه‌ها متوسط و با سریع‌ترین نرخ در چهار ماه گذشته افزایش یافت.»

یواخیم ناگل، رئیس بوندس بانک روز چهارشنبه گفت که از انقباض کمی سریعتر (QT) و افزایش بیشتر نرخ بهره برای مهار تورم حمایت می‌کند.

تورم سالانه منطقه یورو در فوریه به 8.5% سالانه کاهش یافت (8.3% پیشبینی سالانه) در مقابل 8.6% سالانه در ژانویه. CPI اصلی 5.6% سالانه در مقابل 5.3% پیش‌بینی/قبلی افزایش یافت.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، روز پنجشنبه گفت که ممکن است پس از تعدیل پیشبینی‌شده 50 واحدی در دو هفته آینده، نرخ‌های بهره افزایش پیدا کند.

صورتجلسه ECB در ماه فوریه حاکی از توافق بر سر سخت‌تر شدن بیشتر بود، اما همچنین صحبت‌ها  درباره نرخ‌ حاکی از سیاستی است که آن را به سطحی نزدیک‌ کنند که سیاست‌های پولی بیش از حد سخت‌ نشوند.

PMI خدمات منطقه یورو در فوریه به 52.7 (بالاترین سطح 8 ماهه) در مقابل 50.8 در ژانویه افزایش یافت. فشار هزینه در بخش تولید کاهش یافت، اما در بخش خدمات به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

در روز جمعه، یورو استات گزارش داد که قیمت درب کارخانه در 20 کشور منطقه یورو در ژانویه -2.8 درصد کاهش یافت و 15.0 درصد افزایش در سال داشت که نسبت به 24.5 درصد سالانه در دسامبر کاهش داشت.

جفت‌های NZD:

جهش در ریسک‌پذیری، روند صعودی درون هفته‌ای NZD را آغاز و آن را به کاندیدای خوبی برای گاوهایی تبدیل کرد که به دنبال قیمت‌گذاری در گزارش‌های فعالیت تجاری بهتر از حد انتظار چین بودند.

فروش خرده‌فروشی در سه‌ماهه چهارم پس از افزایش شگفت‌انگیز 0.6 درصدی در سه‌ماهه سوم 2022، 0.6 درصد کاهش یافت.

شاخص اعتماد تجاری ANZ از -52.0 به -43.3 بهبود یافت تا نشان دهنده کاهش بدبینی باشد.

مجوزهای ساختمانی پس از کاهش 7.2 درصدی در ماه دسامبر، 1.5 درصد دیگر کاهش یافت.

شاخص تجارت خارج از کشور نیوزلند پس از کاهش 3.9 درصدی قبلی به جای کاهش 1.7 درصدی تخمینی 1.8 درصد در سه ماهه چهارم افزایش یافت.

فرماندار RBNZ: ما باید تورم را «در یک افق معقول» به محدوده هدف برگردانیم تا «به طور غیرضروری اقتصاد را خراب نکنیم و رشد موقت و کندتر را به بیکاری دائمی تبدیل نکنیم».

در میان هزینه‌های زندگی و نرخ بهره بالاتر، اعتماد مصرف کننده در ماه فوریه با 3 واحد کاهش به 79.8 رسید.

جفت‌های AUD:

داده‌های قوی‌تر از حد انتظار استرالیا (اعتبار بخش خصوصی، خرده‌فروشی) بر RBA فشار می‌آورد تا نرخ‌های صعود را حفظ کند.

تورم استرالیا 7.4 درصد سالانه در ژانویه افزایش یافت که کندتر از رشد 8.4 درصدی دسامبر و افزایش 8.1 درصدی مورد انتظار است، اما همچنان بسیار بالاتر از محدوده هدف 2 تا 3 درصد RBA است.

تولید ناخالص داخلی استرالیا با درصد ناامید کننده 0.5 درصد در هر سه ماهه چهارم، کمتر از افزایش 0.8 درصدی تخمین زده شده و رشد 0.7 درصدی تجدید نظر شده در سه ماهه سوم بود، زیرا فشار هزینه‌ها و نرخ‌های بهره بالا مصرف خانوار را به پایین‌ترین رشد خود در پنج فصل اخیر می‌کشاند.

شاخص S&P Global Australia Manufacturing Purchasing Manager’s Purchasing Index در فوریه در مقابل 50.0 در ژانویه به 50.5 رسید. هر دو شاخص قیمت نهاده و ستانده به هیچ وجه کاهش نیافته‌اند. “سطح اشتغال به طور کلی با سریع‌ترین نرخ از سپتامبر گذشته افزایش یافت”.

جفت‌های JPY:

Wakatabe از BOJ هشدار داد که خطر رکود سکولار هنوز برطرف نشده است.

تولید اولیه صنعتی ژاپن 4.6 درصد در مقایسه با کاهش 2.9 درصدی برآورد شده در ژانویه کاهش یافت که بزرگترین کاهش در هشت ماه گذشته است.

خرده‌فروشی ژاپن در مقایسه با پیشبینی‌ 4.2 درصدی و 3.8 درصدی قبلی، 6.3 درصد بالاتر از سال قبل است.

کازوئو اوئدا، رئیس جدید BOJ و شینیچی اوچیدا، معاون رئیس BOJ، حمایت خود را از “Abenomics” نشان می‌دهند، آن‌ها می‌گوید بانک‌های مرکزی باید در مقابل تورم پایین مراقب باشند زیرا عوامل فشار بر هزینه‌ها زیاد دوام نمی‌آورند.

شاخص PMI تولیدی بانک au Jibun ژاپن در ماه فوریه از 47.4 به 47.7 افزایش یافت، اما همچنان پایین تر از رقم 48.9 ژانویه بود.

شاخص اعتماد مصرف کننده ژاپنی در ماه فوریه از 31.0 به 31.1 افزایش یافت که کمتر از بهبود برآورد شده به 32.1 بود.

تورم اصلی توکیو از 4.3 درصد سالانه به 3.3 درصد در فوریه کاهش یافته است که به هدف 2 درصدی BOJ نزدیکتر شده است.

نرخ بیکاری ژاپن به طور غیرمنتظره از 2.5 درصد به 2.4 درصد کاهش یافت که پایین‌ترین میزان از فوریه 2020 است.

 توجه کنید! این محتوا صرفاً برای مقاصد اطلاعاتی است و به عنوان مشاوره سرمایه گذاری محسوب نمی‌شود.

معامله در هر بازار مالی مستلزم ریسک است؛ لذا لطفاً قبل از انجام هر معامله مطمئن شوید که خطرات مربوط به آن را درک کرده‌اید.

سلام! فرهاد هستم از تیم بَفلو؛ حدودا 5 ساله که به صورت حرفه‌ای ترید می‌کنم و تلاش می‌کنم تا با انتقال تجربیات و دانش شخصی و گروهی مجموعه بَفلو یک راهنمای خوب در مسیر سرمایه‌گذاری شما باشم.

به دنبال بهبود سرمایه‌گذاری خود هستید؟

فاصله‌تون با مشاوران ما یک فرمه!