تحلیل تکنیکال فارکس

با تحلیل تکنیکال روزانه بَفلو؛ آگاهانه‌تر معامله کن!

همونطور که می‌دانید تحلیل درست بازار اولین قدم برای شروع یک معامله سود ده محسوب می‌شود.

از طرف دیگر نیز می‌دانیم که بازار فارکس را می‌توان به سه روش تحلیل کرد؛ که اگر با این سه روش آشنایی ندارید پیشنهاد می‌کنم حتما اینجا کلیک کنید!

حالا که با این روش‌ها آشنا هستید، برویم سراغ اصل مطلب یا همان تحلیل تکنیکال:

دسترسی سریع به تحلیل‌ تکنیکال روزانه بازار فارکس بَفلو:

تحلیل تکنیکال چیست؟

تئوری کلی تحلیل تکنیکال این است که با بررسی زمان گذشته و حال نمودار، می‌توانیم روند موجود و آینده بازار را پیشبینی کنیم.

مسلما ما برای تحلیل هر چیزی به اطلاعات نیاز داریم؛ به همین دلیل زمانی که قصد داریم بازار را به صورت تکنیکال تحلیل کنیم، فرض می‌کنیم که تمامی اطلاعات لازم برای تحلیل، در خود نمودار موجود است و بنابراین نیازی به بررسی اطلاعات دیگر نداریم.

زمانی که از روش تکنیکال برای تحلیل بازار استفاده می‌کنیم، در واقع با بررسی نمودارها، حجم معاملات و … به دنبال روندها و الگوهای آشنای بازار که در گذشته رخ داده اند می‌گردیم تا بتوانیم با کمک آنها آینده بازار را پیشبینی کنیم. پس این روش در هر بازاری که سوابق قیمتی و معاملاتی آن در دسترس باشد قابل اجراست.

در ضمن این تحلیل از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل محبوب‌ترین و رایج‌ترین روش برای تحلیل بازار فارکس به شمار می‌رود؛ فقط باید به این نکته توجه داشت که در مواقعی که بازار تحت تاثیر اخبار و داده‌های اقتصادی سطح بالا قرار می‌گیرد، این روش کارایی خود راو از دست داده و تحلیل فاندامنتال جای آن را می‌گیرد!

تفاوت تحلیل تکنیکال با فاندامنتال

به صورت خلاصه، تحلیل فاندامنتال ارزش ذاتی سهام یا هر چیز مورد معامله را تعیین می‌کند؛ در صورتی که تحلیل تکنیکال به ما کمک می‌کند تا با بررسی نمودار و اطلاعات در دسترس، ارزش آینده سهام، یا در حوزه فعالیت ما جفت ارز را پیشبینی کنیم.

پس برای یک معامله خوب لازم است که با تحلیل فاندامنتال نیز آشنا باشیم.

اگر با تحلیل فاندامنتال آشنایی ندارید، اینجا کلیک کنید.

تفاوت تحلیل تکنیکال با فاندامنتال

اصول تحلیل تکنیکال

تحلیل بازار به روش تکنیکال بر سه اصل استوار هست:

  • همه چیز در قیمت نهفته است.

شاید کمی عجیب به نظر برسد؛ اما تحلیل تکنیکال بر پایه همین اصل ساده بنا شده است!

یک تحلیلگر تکنیکال به این باور رسیده است که هر چیزی که بتواند بر روی قیمت تأثیر بگذارد، از جمله فاکتورهای سیاسی، فاندامنتال، جغرافیایی و … در قیمت یک سهم یا کالا لحاظ شده است.

  • آینده شبیه به گذشته هست.

ایدۀ مهم دیگر این است که تاریخ عمدتا از لحاظ حرکت قیمت، تمایل به تکرار شدن دارد و دلیل این رفتار تکراری نیز روانشناسی بازار است. یعنی به زبان ساده‌تر، شرکت کنندگان در بازار تمایل دارند که در طول زمان نسبت به نوسانات بازار واکنش‌های مشابهی داشته باشند!

  • قیمت تمایل به حفظ روند جاری دارد.
نظریه ثابت شده‌ای وجود داره که طبق آن، قیمت‌ها بر اساس روندها حرکت می‌کنند و یا به عبارت دیگر قیمت‌ها دوست دارند که روند فعلی خودشان رو حفظ کنند و در مقابل تغییر جهت مقاومت می‌کنند. نکته جالب این است که این قانون در اصل همان قانون اول نیوتن درباره حرکت است! پس شاید بتوانیم این قانون را به این شکل بیان کنیم که قیمت‌ها روند فعلی خودشان را تا زمانی که عوامل بازدارنده حرکت، آنها را متوقف کنند؛ ادامه می‌دهند.

تحلیل بازار به روش تکنیکال

روش های اجرای تحلیل تکنیکال
روش‌های بسیار متفاوتی برای اجرای تحلیل تکنیکال وجود داره؛ تا جایی که می‌توان گفت به تعداد افراد موجود بر روی کره زمین راه برای تحلیل بازار به روش تکنیکال وجود داره!

پایه‌ای‌ترین روش، نگاه کردن به نمودار است. با این کار حتی تازه‌واردترین اشخاصی که هیچ اطلاعاتی در مورد تحلیل تکنیکال و یا بازارهای مالی ندارند نیز متوجه وجود قله‌ها و دره‌های روی نمودار و الگوهای شکل گرفته می‌شوند و می‌توانند با مقایسه مکان کنونی قیمت نسبت به آن نقاط، مسیر حرکت بازار را تا حدودی پیشبینی کنند.

روش ساده‌ بعدی برای اجرای این تحلیل، جستجو به‌دنبال تکرار است. چراکه طبق اصل دوم تحلیل تکنیکال، تاریخ خودش را تکرار می‌کند! پس اگر روند و حالت کنونی بازار را در گذشته نزدیک آن می‌بینید؛ احتمال تکرار شدن همان حرکات بسیار بالاست.

تمامی تحلیل‌ها در راستای در نظر گرفتن احتمالات و شانس وقوع یک رویداد صورت می‌گیرند و تحلیل تکنیکال نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ پس برای درک بهتر و عمیق‌تر از نمودار و استفاده صحیح از تحلیل تکنیکال، باید آموزش‌های خاصی را بگذرانیم و فقط بعد از این آموزش‌ها می‌توانیم با تطبیق مطالبی که یاد گرفته‌ایم و کسب تجربه، به یک استراتژی معاملاتی ایده‌آل برسیم.

از جمله روش‌های مرسوم در تحلیل بازار به روش تکنیکال می‌توان به خطوط فیبوناچی، خطوط مقاومت و حمایت روند، خط کشی نمودار، اندیکاتورهای معاملاتی، پرایس اکشن و …  اشاره کرد. که به زودی به آموزش آنها نیز می‌پردازیم.

تیم بَفلو علاوه بر اینکه با ارائه مطالب آموزشی در وبسایت، سیر تا پیاز این روش‌ها را به زبانی ساده آموزش می‌دهد؛ بلکه با انتشار روزانه تحلیل بازار توسط تیمی متخصص و باتجربه و با همراهی شما در این مسیر، سرعت و دقت بیشتر و ریسک کمتر را برای شما عزیزان به ارمغان خواهد آورد.

تحلیل روزانه بَفلو