این مطلب را به اشتراک بگذارید!

روانشناسی معاملات

از آنجایی که فعالیت در بازارهای مالی از جمله فعالیت‌های پرفشار و پر استرس محسوب می‌شوند؛ وضعیت روحی مناسب و توانایی حفظ آن (یا همان روانشناسی معاملات) از جمله مهارت‌های الزامی برای فعالیت در در آن‌هاست، زیرا همانطور که می‌دانید، استرس و فشار باعث عدم تمرکز شده که آن‌ها نیز به نوبه خود در نهایت به اتخاذ تصمیم اشتباه و ضرر منجر می‌شوند.

آخرین نوشته‌های بَفلو

2 دلیل احتمالی که باعث می‌شوند از برنامه معاملاتی خود پیروی نکنید!

آیا تا‌‌به‌‌حال پیش آمده که از برنامه معاملاتی (Trading Plan) خود پیروی نکنید؟

اگر جوابتان مثبت است، فکر می‌کنید دلیل این رفتار چیست؟

اگر هم جوابتان منفی است، باز هم پیشنهاد من این است که حتما این مطلب را بخوانید؛ زیرا به احتمال زیاد دروغ می‌گویید!

در هرحال با من همراه باشید تا در ادامه ببینیم که دلیل این اتفاق چیست و از آن مهم‌تر، برای جلوگیری از تکرار آن چه باید کرد.

1- دلیلش شما هستید!

آیا این اتفاق را به گردن شخصیت خود می‌اندازید؟ جنون موقت و لحظه‌ای؟ یا بهانه شما این است که همه این‌ها فقط بخشی از ترید کردن و زندگی یک تریدر است؟

شاید واقعا حق با شما باشد! عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند به بی‌نظمی و عدم انضباط شما و در نتیجه عدم پیروی از برنامه معاملاتی شما کمک کند. بسته به شخصیت، پیشینه، آموزش و میزان تجربه در بازار فارکس، هر شخصی ممکن است در کنترل تمایلات خود مشکل داشته باشد و در لحظات حساس و پرهیجان تصمیمی عجولانه گرفته و تمامی برنامه‌های خود را نادیده بگیرد.

برخی افراد، این رفتارها در خونشان است. آنها در تمرکز مشکل دارند؛ به راحتی خسته می شوند و به دنبال هیجان‌های سریع برای تسکین خود هستند.

برای دیگران، تکانشگری با ضعف عاطفی مرتبط است. این دسته از افراد آنقدر در کنترل احساسات خود مشکل دارند که از سر ناامیدی به صورت هیجانی واکنش نشان می‌دهند.

از این که بگذریم، شکست‌های موقت در معاملات فارکس اجتناب ناپذیر است.

هنگامی که افراد احساساتی با یکی از این شکست‌ها مواجه می‌شوند، شدیدا مضطرب می‌شوند و بدین ترتیب ممکن است یک پوزیشن را زودتر ببندند، یا در حالت بدتر، اشتباه معاملاتی بزرگی را مرتکب شوند که فقط با بستن پوزیشن قابل رفع است.

 

در هر حال باید به یاد داشته باشیم که هیچ تریدری کامل نیست. هر معامله‌گر فارکس می‌تواند در مواقعی هیجان‌زده رفتار کند. به عنوان مثال؛ تحقیقات مختلفی ثابت کرده است که وقتی افراد خسته هستند، تمرکز آن‌ها مختل می‌شود.

به همان اندازه که ذهن خودآگاه شما به پایبندی به برنامه معاملاتی خود اهمیت می‌دهد، ضمیر ناخودآگاه شما فکر می‌کند که «چه اهمیتی دارد؟ من فقط می‌خواهم که این قضیه را برطرف کنم تا بتوانم آرامش داشته باشم.»

زمانی که شما از نظر روانی آمادگی و حتی توانایی لازم را برای معامله کردن ندارید و خود را تحت فشاری شدید قرار می‌دهید، در تمرکز بر روی برنامه معاملاتی خود و پایبندی به آن دچار مشکل خواهید داشت.

سایر معامله‌گران فارکس ممکن است این رفتار را به دلیل نداشتن تجربه کافی بروز دهند. وقتی نمی‌دانید که چه کاری انجام می‌دهید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که به یک برنامه معاملاتی پایبند باشید.

اگر به تازگی وارد فارکس شده‌اید، اعتماد به نفس ندارید و احساس ناراحتی می کنید، تردید به سراغتان خواهد آمد و زمانی که شما به چنین شرایطی می‌رسید، دیگر حاضر نیستید که پول و سرمایه خود را به خطر بیندازید؛ زیرا اعتقادی به این که طرح و برنامه شما برایتان سودآور است ندارید. دقیقا برخلاف معامله‌گران با تجربه!

در نهایت باید بگویم که خیلی خودتان را سرزنش نکنید؛ چرا که هنوز یک دلیل دیگر برای این عدم تعهد وجود دارد که می‌تواند شما را تبرئه کند:

2- دلیلش شما نیستید!

شما نمی‌توانید به یک برنامه معاملاتی که نمی‌توانید آن را درک کرده و به سادگی دنبال کنید، پایبند باشید!

unclear-business-strategies-difficult-to-execute

 

هنگامی که یک برنامه معاملاتی ناقص دارید که در آن بخش‌های مهم نامشخص باقی مانده و یا حتی تعریف نشده‌اند، در پایبندی به آن با مشکل مواجه خواهید شد.

یک برنامه معاملاتی خوب دارای استراتژی‌های ورود و خروج به وضوح تعریف شده است. البته سیگنال‌هایی که نشان می‌دهند معامله چگونه پیش می‌رود نیز مهم هستند و باید برای آن‌ها نیز از قبل برنامه‌ای داشته باشید.

بنابراین هیچگاه اهمیت ترسیم یک طرح معاملاتی واضح را دست کم نگیرید. یادتان باشد که معامله‌گر برنده، معامله‌گر منضبط است و معامله‌گران منضبط به برنامه‌های معاملاتی خود پایبند هستند و هیچگاه بر اساس هیجان عمل نمی‌کنند.

در آخر باید بگویم که مشخص کردن و شناسایی دلایلی که باعث بروز رفتارهای هیجانی در فرایند معاملات شما می‌شوند، عملی ضروری است. این رفتارها می‌توانند به دلیل شخصیت شما و یا گنگ بودن برنامه معاملاتی شما رخ دهند، اما دلیل آن هر چه که باشد، باید نسبت به این عوامل آگاهی پیدا کرده و آنها را حل کنید.

هنگامی که تمایل خود به عمل بر اساس هیجان را کنترل کردید، سودآورتر و پیوسته‌تر معامله خواهید کرد.

 توجه کنید! این محتوا صرفاً برای مقاصد اطلاعاتی است و به عنوان مشاوره سرمایه گذاری محسوب نمی‌شود.

معامله در هر بازار مالی مستلزم ریسک است؛ لذا لطفاً قبل از انجام هر معامله مطمئن شوید که خطرات مربوط به آن را درک کرده‌اید.

سلام! فرهاد هستم از تیم بَفلو؛ حدودا 5 ساله که به صورت حرفه‌ای ترید می‌کنم و تلاش می‌کنم تا با انتقال تجربیات و دانش شخصی و گروهی مجموعه بَفلو یک راهنمای خوب در مسیر سرمایه‌گذاری شما باشم.

به دنبال بهبود سرمایه‌گذاری خود هستید؟

فاصله‌تون با مشاوران ما یک فرمه!