این مطلب را به اشتراک بگذارید!

آموزش‌های طبقه‌بندی شده فارکس:

فعالیت در بازارهای مالی نیز همانند تمامی کارهای دیگر نیاز به دانش تخصصی خود دارد که می‌تواند شامل دانش و مهارت‌هایی از جمله تعاریف و زبان معاملات، دانش تحلیل چارت و اخبار، ابزارهای مختلف و چگونگی استفاده از آن‌ها و … شود.

از این رو بَفلو سعی بر این دارد تا شما را با با ارائه آموزش‌های طبقه بندی شده و مطالب کاربردی با مفاهیم و اصول این بازار آشنا کرده و با کاهش میزان ریسک از طریق ارائه مطالب کاربردی، شما را در مسیر سرمایه‌گذاری‌هایتان همراهی کند.

سامان حسینی

آخرین نوشته‌های بَفلو

استراتژی زون ریکاوری

استراتژی زون ریکاوری (بازیابی محدوده – zone recovery) در گروه استراتژی‌های اسکالپ است و در بازار های معاملاتی برای تحلیل سریع بازار و دریافت سود از حرکات روند بدون در نظر گرفتن جهت آن استفاده می‌شود.

زمان استفاده از این استراتژی:

شما می‌توانید در زمان‌هایی که بازار دارای روند است و در حالت رنج (نوسان) قرار ندارد، از این استراتژی استفاده کنید.

به عنوان مثال؛ فرض کنیم یک خبر بزرگ قرار است یکی از جفت ارزهای اصلی را تحت تاثیر قرار دهد. ما می‌دانیم که بازار حرکت شدیدی را قرار است تجربه کند اما نمی‌توان با تحلیل تکنیکال به نتیجه رسید که این حرکت در کدام جهت است. این سناریو بهترین موقعیت برای استفاده از استراتژی زون ریکاوری یا همان بازیابی محدوده است و شما به کمک این استراتژی از حرکت قوی بازار در هر جهتی سود دریافت می‌کنید.

استراتژی زون ریکاوری

نحوه اجرای استراتژی زون ریکاوری:

برای اجرای این استراتژی، ابتدا برای سیستم یک محدوده (مثلا 500 پوینت یا 50 پیپ) و یک حد سود (مثلا 200 پوینت یا 20 پیپ) تعیین می‌شود. پوزیشن اول در هر جهتی با یک حجم پایه باز می‌شود و یک اوردر با حجم بیشتر در جهت ضرر با فاصله در نظر گرفته شده، توسط محدوده گذاشته می‌شود (یک بای و یک سل لیمیت 500 پوینت پایین تر از نقطه شروع بای) و حد سود مورد نظر برای هر دوی آن‌ها تعیین می‌شود. همین روند ادامه پیدا می‌کند و هرگاه یک پوزیشن با رسیدن به حد سود مورد نظر بسته شد تمام پوزیشن های گذشته نیز بسته می‌شوند، چراکه برآیند سود همان 200 پوینت است.

چگونه از این استراتژی به سود برسیم؟

1_ اجرای استراتژی زون ریکاوری به صورت دستی تقریبا غیر ممکن به شمار می‌رود و بصورت دقیق نمی‌توان آن را پیاده کرد؛ بنابراین توصیه ما این است که حتما از یک ربات استفاده کنید.

2_ در مواقع درست از این استراتژی استفاده کنید و حتما قبل از اجرای آن، از بودن یک روند قدرتمند در مارکت اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال؛ زمان‌هایی که اخباری مهم منتشر شده و در نتیجه‌ی آن، ایجاد یک روند امری حتمی به شمار می‌رود، بهترین زمان برای اجرای این استراتژیست.

آیا این استراتژی در زمره استراتژی های جبران ضرر مانند مارتینگل قرار دارد:​

تفاوت استراتژی زون ریکاوری و مارتینگل
هر افزایش حجمی هم نشان دهنده مارتینگل نیست!

با وجود استفاده از تکنیک افزایش حجم، استراتژی Zone Recovery یک حد ضرر کلی دارد که با رسیدن با آن پوزیشن ها بسته می‌شوند. جدا از آن فلسفه این استراتژی بر پایه ورود با تحلیل فاندامنتال یا تکنیکال قبلیست و لازمه آن تشخیص یک روند در بازار است. بنابراین شما بی پروا و بدون در نظر داشتن تحلیل وارد معامله نمی‌شوید و بدین ترتیب ریسک به مراتب کمتری را به نسبت استراتژی‌های مارتینگل تجربه می‌کنید.

به دنبال بهبود سرمایه‌گذاری خود هستید؟

فاصله‌تون با مشاوران ما یک فرمه!