این مطلب را به اشتراک بگذارید!

روانشناسی معاملات

از آنجایی که فعالیت در بازارهای مالی از جمله فعالیت‌های پرفشار و پر استرس محسوب می‌شوند؛ وضعیت روحی مناسب و توانایی حفظ آن (یا همان روانشناسی معاملات) از جمله مهارت‌های الزامی برای فعالیت در در آن‌هاست، زیرا همانطور که می‌دانید، استرس و فشار باعث عدم تمرکز شده که آن‌ها نیز به نوبه خود در نهایت به اتخاذ تصمیم اشتباه و ضرر منجر می‌شوند.

آخرین نوشته‌های بَفلو

3 عادتی که باید برای مدیریت معاملات باز خود یاد بگیرید.

در معاملات فارکس، مدیریت معاملات (پوزیشن‌های باز) به‌صورت موثر به اندازه تمامی برنامه‌ریزی‌ها و تحلیل‌هایی که قبل از باز کردن یک معامله انجام می‌دهید، مهم است.

از این رو ما در این مقاله سه مورد از مهم‌ترین مواردی که به شما در مدیریت معاملات بازتان کمک می‌کنند را معرفی می‌کنیم:

1. با بازار در ارتباط باشید!

مهم نیست که شما یک معامله‌گر تکنیکال هستید یا فاندامنتال، یا شاید هم کمی از هر دو، در هر صورت نمی‌توانید انکار کنید که گزارش‌های اقتصادی بر عملکرد قیمت تأثیر می‌گذارند. به همین دلیل است که توجه به رویدادهایی که ممکن است برای معاملات باز شما خطراتی را ایجاد کنند، مفید و بلکه حیاتی است.

برخی معامله‌گران بر این عقیده هستند که واکنش بازار به اخبار مهمتر از خود خبر است. اما اگر هیچ اطلاعی از رویداد خبری نداشته باشید، چگونه می‌توانید از واکنش بازار حداکثر استفاده را ببرید؟

فراموش نکنید همیشه به فاکتورهایی که ممکن است باعث ایجاد تغییر در بازار شوند توجه کنید؛ چراکه ممکن است تمامی معادلات شما را برهم بزنند و یا حداقل اینکه باعث شوند تا انتظارات شما از معامله‌ای که باز کردید برآورده نشوند.

2. برنامه معاملاتی انعطاف‌پذیر داشته باشید!

اگر در آکادمی پیپ شناسی بَفلو شرکت کرده باشید، باید بدانید که چقدر مهم است که در برنامه معاملاتی خود انعطاف‌پذیر باشید.

البته این انعطاف با انعطافی که در عکس مشاهده می‌کنید کمی متفاوت است! 🙂

flexibility on trading

از طرف دیگر هم “انعطاف‌پذیر” بودن به این معنا نیست که کاملاً خودجوش باشید و اصلاً برنامه اولیه خود را دنبال نکنید؛ بلکه به این معنی است که شما بر اساس عواملی که از زمان برنامه‌ریزی اولیه تغییر کرده‌اند، تنظیمات معاملات خود را تغییر می‌دهید.

انعطاف‌پذیر بودن مستلزم این است که با گذشت زمان دائماً معاملات خود را بررسی و اعتبار تنظیمات آن را بررسی کنید.
همچنین، به خاطر داشته باشید که هر چه مدت بیشتری معاملات خود را باز نگه دارید، بیشتر آن را در معرض خطرات رویدادهای مختلف قرار می‌دهید.

در ابتدا چه مدت قصد داشتید معاملات خود را باز نگه دارید؟ آیا معامله شما پس از گذشت چند ساعت، چند روز یا حتی چند هفته همچنان قابل اعتماد خواهد بود؟

بیایید فرض کنیم که شما در جفت ارز AUD/USD به‌عنوان یک معامله روزانه، یک دبل تاپ (Double top) بالقوه را مشاهده می‌کنید. شما در “بالا” یک معامله سِل باز کردید و منتظر نشسته‌اید تا قیمت پایین بیاید.

اما پس از چند کندل می‌بینید که این جفت در نزدیکی محدوده ورود شما درحال رنج است. آیا “دبل تاپ” شما هنوز معتبر است؟ یا باید زودتر سود خود را بگیرید؟

3. سفارشات (Order) و حجم معاملات خود را به روز کنید!

فقط به این دلیل که نسبت پاداش به ریسکی ایده‌آل و طرح معاملاتی به نسبت خوبی دارید به این معنی نیست که نباید سطوح سفارشات و اندازه حجم معاملات خود را تغییر دهید. به یاد داشته باشید، شما می‌خواهید ریسک خود را به حداقل برسانید.

اگر یک یا دو عامل در برنامه معاملاتی شما مطابقت ندارد، اما هنوز هم فکر می‌کنید که ایده شما شایستگی لازم را دارد، ممکن است بخواهید اندازه حجم پوزیشن خود را کاهش دهید.

از سوی دیگر، اگر متوجه شدید که عملکرد قیمت بهتر از آن چیزی است که انتظار داشتید، می‌توانید به تعدیل استاپ لاس‌ها یا کسب سود به صورت قطعه قطعه نیز فکر کنید.
اگر این تنظیمات در وهله اول در برنامه معاملاتی اولیه شما گنجانده شوند، بسیار بهتر خواهد بود، اما دیر رسیدن هم بهتر از زیان‌دهی است! درست است؟

 

این سه نکته ساده را هنگام معاملات خود به خاطر بسپارید تا در نهایت برنامه‌های معاملاتی خود را با اشتباهاتی کوچک هدر ندهید. به شما قول می‌دهم قبل از اینکه متوجه بشوید، این اقدامات به عادت‌هایی در مدیریت معاملات شما تبدیل شده‌اند!

 توجه کنید! این محتوا صرفاً برای مقاصد اطلاعاتی است و به عنوان مشاوره سرمایه گذاری محسوب نمی‌شود.

معامله در هر بازار مالی مستلزم ریسک است؛ لذا لطفاً قبل از انجام هر معامله مطمئن شوید که خطرات مربوط به آن را درک کرده‌اید.

سلام! فرهاد هستم از تیم بَفلو؛ حدودا 5 ساله که به صورت حرفه‌ای ترید می‌کنم و تلاش می‌کنم تا با انتقال تجربیات و دانش شخصی و گروهی مجموعه بَفلو یک راهنمای خوب در مسیر سرمایه‌گذاری شما باشم.

به دنبال بهبود سرمایه‌گذاری خود هستید؟

فاصله‌تون با مشاوران ما یک فرمه!