این مطلب را به اشتراک بگذارید!

روانشناسی معاملات

از آنجایی که فعالیت در بازارهای مالی از جمله فعالیت‌های پرفشار و پر استرس محسوب می‌شوند؛ وضعیت روحی مناسب و توانایی حفظ آن (یا همان روانشناسی معاملات) از جمله مهارت‌های الزامی برای فعالیت در در آن‌هاست، زیرا همانطور که می‌دانید، استرس و فشار باعث عدم تمرکز شده که آن‌ها نیز به نوبه خود در نهایت به اتخاذ تصمیم اشتباه و ضرر منجر می‌شوند.

آخرین نوشته‌های بَفلو

گفته می‌شود که ایجاد یک عادت جدید، تقریباً 21 روز طول می‌کشد و ایجاد عادت‎‌های معاملاتی سازنده و جدید برای تریدرهایی که در بازاری پرتلاطم و صد البته پراسترس فعالیت می‌کنند، می‌تواند تفاوت بین پیروزی و یا شکست را رقم بزند.

به همین جهت در ادامه چهار نکته ساده که به شما در مسیر ایجاد عادت‌های معاملاتی جدید و پایبندی به آن‌ها کمک می‌کنند را لیست کرده‌ایم:

1. مشخص باشید!

اینکه با خود بگوییم از این به بعد “تغذیه سالم” خواهم داشت یا خوردن فست‌فود را کم می‌کنم، کافی نیست.

باید تعیین کنید چه مقدار کالری از رژیم غذایی فعلی خود کم خواهید کرد؟ چند بار در هفته به جای سفارش آنلاین غذا در خانه آشپزی می‌کنید؟ چه زمانی این تغییرات را شروع کرده و تا چه زمانی ادامه می‌دهید؟ و چه زمانی آنها را بررسی می‌کنید؟

معامله‌گران هم مثل هر شخص دیگری برای شکل دادن عادات جدید، به قوانین روشن نیاز دارند.

 

به‌جای برنامه‌ریزی برای «منضبط‌تر بودن»، می‌توانید اهداف خاصی مانند بستن معاملات در زمانی که سود شما به 30 درصد رسید و یا چک نکردن شبکه‌های اجتماعی خود در ساعات معاملاتی را به عنوان هدف خود قرار دهید.

myways-answers-common-questions-around-internships-f1567_Image_blogs

2. کار را برای خودتان آسان کنید!

اگر انجام کاری برایتان «آسان» باشد، به احتمال زیاد به یک عادت تبدیل می‌شود!

دوست دارید برای اجتناب از سرمایه‌گذاری بر روی میم کوین‌ها برنامه ریزی کنید؟ آنها را از لیست‌های پیگیری خود حذف کنید. می‌خواهید با آموزش‌های جدید خود را با بازار سازگارتر کنید؟ با اطلاعات و آمارهای اولیه شروع کنید و سپس تنها زمانی که با ورودی‌های جدید خود سازگارتر شده‌اید، اطلاعات بیشتری را اضافه کنید.

هنگام ایجاد عادات جدید، قبل از اینکه روی بهبود اجرای آن‌ها کار کنید، باید ثبات را در اولویت قرار دهید.

3. به خودتان جایزه بدهید!

اگر هر بار که از قانون جدید خود پیروی می‌کنید، جایزه‌ای دریافت کنید، انگیزه بیشتری برای ادامه دادن آن خواهید داشت و در نهایت، آنقدر آن عمل را تکرار خواهید کرد که آن را به یک عادت تبدیل کنید.

 

توجه کنید که شما مجبور نیستید پاداش‌های عجیب و یا بزرگی برای خود در نظر بگیرید! این جوایز می‌توانند به سادگی در نظر گرفتن نیم ساعت اضافی برای بازی باشد. پس از هر چیزی که برای شما موثر است استفاده کنید!

4. هر بار روی یک عادت کار کنید!

 

مطمئناً خوب است که ده عادت معاملاتی جدید شکل دهید و در عرض دو ماه به یک معامله‌گر منظم و دائماً سودآور تبدیل شوید.

اما به یاد داشته باشید که نظم و اراده ما، همانند ماهیچه‌های ما، محدودیت‌هایی دارند. یک عادت و قانون معاملاتی که به طور مداوم انجام شود بهتر از پنج عادت جدید است که هر زمان که دوست دارید آن‌ها را انجام می‌دهید.

ایجاد عادات جدید کار آسانی نیست. اما اگر می‌خواهید به طور مداوم یک معامله‌گر سودآور باشید، باید عادت‌های معاملاتی کلیدی ایجاد کنید که به حفظ برتری و بهبود فرآیندهای معاملاتی شما کمک کند.

smile-2352472_960_720-600x384
 توجه کنید! این محتوا صرفاً برای مقاصد اطلاعاتی است و به عنوان مشاوره سرمایه گذاری محسوب نمی‌شود.

معامله در هر بازار مالی مستلزم ریسک است؛ لذا لطفاً قبل از انجام هر معامله مطمئن شوید که خطرات مربوط به آن را درک کرده‌اید.

سلام! فرهاد هستم از تیم بَفلو؛ حدودا 5 ساله که به صورت حرفه‌ای ترید می‌کنم و تلاش می‌کنم تا با انتقال تجربیات و دانش شخصی و گروهی مجموعه بَفلو یک راهنمای خوب در مسیر سرمایه‌گذاری شما باشم.

به دنبال بهبود سرمایه‌گذاری خود هستید؟

فاصله‌تون با مشاوران ما یک فرمه!