این مطلب را به اشتراک بگذارید!

آموزش‌های طبقه‌بندی شده فارکس:

فعالیت در بازارهای مالی نیز همانند تمامی کارهای دیگر نیاز به دانش تخصصی خود دارد که می‌تواند شامل دانش و مهارت‌هایی از جمله تعاریف و زبان معاملات، دانش تحلیل چارت و اخبار، ابزارهای مختلف و چگونگی استفاده از آن‌ها و … شود.

از این رو بَفلو سعی بر این دارد تا شما را با با ارائه آموزش‌های طبقه بندی شده و مطالب کاربردی با مفاهیم و اصول این بازار آشنا کرده و با کاهش میزان ریسک از طریق ارائه مطالب کاربردی، شما را در مسیر سرمایه‌گذاری‌هایتان همراهی کند.

سامان حسینی

آخرین نوشته‌های بَفلو

کاور جدید جفت ارز چیست
کاور جدید جفت ارز چیست

جفت ارز به زبان ساده:

ارز ملی دو کشور که در کنار هم جفت شده و در بازارهای مالی جهانی همچون فارکس، اساس و بستر معامله می‌باشند را جفت‌ارز (Currency Pair) می‌نامند و هر عملی که در این بازار انجام می‌دهیم (خرید، فروش و …) بر روی این بسترها خواهند بود.

عملکرد جفت ارزها:

ارزش این ارزها نسبت به یکدیگر مدام در حال تغییر است؛ گاهی یکی ارزش بیشتری نسبت به ارز جفت خود پیدا میکند و گاهی کمتر می‌شود. این تغییر ارزش و نسبت، می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله: خبرهای متعدد سیاسی و اقتصادی، احساسات و حالت روانی معامله گران و یا تصمیم یک بانک مرکزی نسبت به فروش یا خرید مقادیر زیادی از یک ارز باشد.

یک مثال کارآمد:

یکی از جفت ارزهای پر استفاده در بازار جهانی EUR/USD می‌باشد که یک قیمت یا ارزش عادی برای آن را می‌توان حدودا 1.3045 در نظر گرفت. در این جفت‌ارز، به ارز یورو (EUR) ارز پایه و به ارز دلار (USD) ارز وابسته گفته می‌شود. اختلاف میان ارزش این ارزها، در واقع همان ارزش جفت ارز اختصاصی آن‌ها است، یعنی الان شما برای خرید یک یورو باید مبلغ 1.3045 دلار را پرداخت کنید و برعکس.

حال در مثال بالا وقتی شما یورو خریداری کردید؛ طبیعتا در صورت بیشتر شدن ارزش این جفت ارز، سود کرده و در صورت کم شدن آن متحمل ضرر خواهید شد.

جفت ارزهای اصلی
متئاول‌ارین جفت ارزها در معاملات

انواع جفت ارزها:

جفت ارزها به دو دسته اصلی جفت ارزهای ماژور (اصلی – Major) و ماینور (فرعی – Minor) تقسیم می‌شوند؛ در ادامه ی مقاله با تعدادی از آنها آشنا میشویم.

 تعدادی از جفت ارزهای ماژور (اصلی):

1-EUR/USD: یورو در مقابل دلار آمریکا
 

2-USD/JPY: دلار آمریکا در مقابل ین ژاپن

3-EUR/GBP: یورو در مقابل پوند بریتانیا

4-AUD/USD: دلار استرالیا در مقابل دلار آمریکا

5-NZD/USD: دلار نیوزلند در مقابل دلار آمریکا

6-USD/CHF: دلار آمریکا در مقابل فرانک سوییس

7-USD/CAD: دلار آمریکا در مقابل دلار کانادا

تعدادی از جفت ارزهای ماینور (فرعی):

1-EUR/SEK: یورو در مقابل کرون سوئد

2-USD/NOK: دلار آمریکا در مقابل کرون نروژ

3-AUD/CHF: دلار استرالیا در مقابل فرانک سوییس

4-USD/DKK: دلار آمریکا در مقابل کرون دانمارک

5-USD/SGD: دلار آمریکا در مقابل دلار سنگاپور

6-NZD/CHF: دلار نیوزلند در مقابل فرانک سوییس

7-AUD/CAD: دلار استرالیا در مقابل دلار کانادا

به دنبال بهبود سرمایه‌گذاری خود هستید؟

فاصله‌تون با مشاوران ما یک فرمه!