این مطلب را به اشتراک بگذارید!

تحلیل فاندامنتال فارکس

بازارهای معاملاتی و بخصوص بازاری مثل بازار فارکس که ما در حقیقت با معامله کردن در اون به خرید و فروش بخشی از اقتصاد کشورها می‌پردازیم، تحت تاثیر مستقیم اخباریه که بر روی اقتصاد و به همین ترتیب بر روی ارز رایج اونها تاثیر میذاره. به همین دلیل تحلیل فاندامنتال یکی از روش‌های پیشبینی تحرکات بازار فارکس به حساب میاد.

 

آخرین تحلیل‌های بَفلو

با توجه به استقبال مخاطبین از روند جدید وبسایت و انتشار تحلیل‌ها (تکنیکال و فاندامنتال) و اخبار روزانه، از این هفته تصمیم گرفتیم که یک قدم جلوتر برویم و از این پس در یک پست اختصاصی هفته معاملاتی را بررسی کنیم تا با روند بازار بهتر آشنا شویم.

 

به لطف تعطیلات سال نو در آسیا و عدم وجود هیچ شگفتی خاصی در تقویم اقتصادی، هفته نسبتاً آرامی را در بازارهای مالی سپری کردیم.

اخبار و داده‌های اقتصادی قابل توجه:

روز دوشنبه، لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، گفت که نرخ‌ها “باید با سرعت ثابت به طور قابل توجهی افزایش یابد” و “تا زمانی که لازم باشد در آن سطوح باقی بماند.”

تعطیلات سال نو قمری باعث تعطیلی مراکز مالی بزرگ در سراسر آسیا از جمله چین، هنگ کنگ، سنگاپور شد.

CPI اصلی بانک مرکزی ژاپن در دسامبر: 3.1% سالانه در مقابل 2.9% سالانه.

در حالی که داده‌های نظرسنجی Flash PMI منتشر شده در روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که احتمالاً احساسات خالص برای ژانویه بهبود یافته است، اکثر مشاغل همچنان شرایط انقباضی را مشاهده می‌کنند.

  • PMI تولید فلش در بریتانیا از 45.3 به 46.7 در ژانویه افزایش یافت.
  • PMI تولید فلش ایالات متحده برای ژانویه 2022: در دسامبر به 46.8 در مقابل 46.2 بهبود یافته است.
  • شرکت‌ها همچنان به تاکید بر کاهش تقاضای مشتریان و تأثیر تورم بالا بر مخارج مشتری ادامه تاکید دارند.
  • PMI تولیدی منطقه یورو از 47.8 به 48.8 افزایش یافت، PMI خدمات بالاتر از 49.3 به 50.2 در ژانویه رسید.
  • PMI تولید ژاپن بدون تغییر در 48.9، PMI خدمات بالاتر از 51.1 به 52.3 در ژانویه رسید.

آرژانتین و برزیل، دو اقتصاد بزرگ آمریکای جنوبی، در حال بحث درباره یک ارز مشترک برای کاهش اتکای خود به دلار آمریکا هستند.

API گزارش می‌دهد که ذخیره نفت خصوصی بزرگتر از حد انتظار 3.4 میلیون بشکه است.

CPI استرالیا از 1.8% به 1.9% در سه ماهه اول افزایش یافت که بالاتر از برآورد کلی 1.6% بود.

همانطور که انتظار می‌رفت، بانک مرکزی کانادا نرخ بهره را از 4.25 درصد به 4.5 درصد افزایش داد و اعلام کرد که احتمالاً برای مدتی افزایش دیگری در کار نخواهد بود.

در یک تغییر موضع قابل توجه، ایالات متحده و آلمان هر دو روز چهارشنبه اعلام کردند که ده‌ها تانک به اوکراین تحویل خواهند داد.

اتحادیه اروپا در نظر دارد قیمت گازوئیل روسیه را به 100 دلار در هر بشکه محدود کند.

Core PCE ایالات متحده (ابزار تورم ترجیحی فدرال رزرو) در دسامبر: + 0.3% همانطور که انتظار می‌رفت. +5% سالانه (هنوز بالاتر از هدف 2% سالانه فدرال رزرو)

خلاصه نظرات بانک مرکزی ژاپن: هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه BOJ در نشست ژانویه خود تغییری ایجاد کند وجود ندارد.

خلاصه بازار:

همانطور که در نمودار بالا می بینیم، عملکرد قیمت (Price Action) در بازارهای مالی این هفته متلاطم و مختلط بود. در حالی که تقویم فارکس دارای چندین به‌روزرسانی اقتصادی/احساسی برای ترغیب معامله‌گران بود، اکثر گزارش‌ها بدون هیچ شگفتی بزرگی در تحریک نوسانات ارائه شدند.

همچنین، این روند پرایس اکشن ممکن است به دلیل تعطیلات در آسیا (عمدتا به دلیل سال نو قمری) باشد که فعالیت بسیاری از مراکز مالی اصلی را به همراه خود تعطیل کرد.

احساسات نیز تغییر چندانی نکرد، از جمله انتظار فعلی که فدرال رزرو سرعت افزایش نرخ بهره را کاهش دهد (که در نتیجه آن احتمال رکود عمیق ایالات متحده کاهش پیدا می‌کند. این ایده در هفته جاری توسط داده‌های بهتر از حد انتظار تولید ناخالص داخلی ایالات متحده حمایت شد.) همچنین شاخص قیمت اصلی PCE ایالات متحده نیز در روز جمعه خوانده شد (که به طور پیوسته در حال کاهش است).

جدای از داده‌های اقتصادی ایالات متحده، فلش PMI در این هفته منتشر شد تا به معامله‌گران اطلاعاتی در مورد احساسات تجاری از سراسر جهان ارائه دهد. در نگاه اول، به نظر می‌رسد که خوش‌بینی برای ژانویه افزایش یافته است، اما به طور کلی، کسب‌وکارها شرایط انقباضی را پیش‌رو خود می‌بینند؛ چراکه قیمت‌های بالا همچنان مانند باری است که منجر به کاهش تقاضا برای محصولات و کاهش رشد شغلی در بخش‌های تولیدی می‌شود. با این حال در بخش خدمات اوضاع متفاوت بود، زیرا بسیاری هنوز به دنبال گسترش نیروی کار خود بودند.

اما در جبهه سیاست پولی همه‌چیز درهم بود! زیرا لفاظی‌های مقامات بانک مرکزی اروپا همچنان تندروانه بود؛ در مقابل آخرین جمع‌بندی نظرات بانک مرکزی ژاپن، که مجدداً تأکید کرد که آنها به سیاست‌های پولی خود ادامه خواهند داد. این مواضع از قبل مشخص بوده و نسبت به هفته‌های گذشته تغییری نکرده‌اند، به همین دلیل است که این هفته واکنش محسوسی از سوی معامله‌گران نداشته‌اند.

در نهایت هیچ کاتالیزور اصلی در این هفته وجود نداشت و از نظر تمایل به ریسک، به نظر می‌رسد که با توجه به اینکه سهام و کریپتو بیشتر زمان خود را در محدوده سبز رنگ سپری می‌کردند، تمایل مثبتی وجود داشت. این احتمال وجود دارد که آن‌ها از تغییر ادراک در مورد چشم‌انداز افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، و احتمالاً تداوم جهش فنی ناشی از رکود در سال 2022 سود برده باشند.

حرکات قابل توجه فارکس در هفته‌ای که گذشت:

جفت‌های USD:

پرایس اکشن علی‌رغم رویدادهای اقتصادی سطح بالا مانند به‌روزرسانی‌های احساسات تجاری، تولید ناخالص داخلی و به‌روزرسانی‌های تورم، باز هم هیچ شگفتی بزرگی در این هفته نداشت؛ بنابراین به احتمال زیاد معامله‌گران در انتظار بیانیه FOMC در هفته آینده ایستاده‌اند.

جفت‌های AUD:

تورم استرالیا یکی از مورد انتظارترین رویدادهای این هفته برای معامله‌گران فارکس بود، چراکه احتمالاً تصمیم RBA را در جلسه آتی آنها هدایت خواهد کرد. بر اساس پرایس اکشن، به نظر می‌رسد معامله‌گران انتظار یک شاخص CPI داغ را داشتند که با انتشار داده‌های بهتر از حد انتظار 1.9% در مقابل 1.6% پیشبینی شده، به آن رسیدند.

جفت‌های CAD:

این جفت ارز بیشتر هفته خود را در حالت رنج نسبت به بازارهای اصلی گذراند، اما به لطف آخرین بیانیه سیاست پولی بانک کانادا در روز چهارشنبه، یک نوسان کوتاه را تجربه کرد.

افزایش ۲۵ واحدی نرخ بهره و رسیدن آن به 4.5 درصد انتظار می‌رفت و با توجه به اینکه BOC تصمیمی مبنی بر توقف افزایش نرخ به جهت ارزیابی اثرات آن بر اقتصاد اتخاذ کرد، سقوط آن بعد از این خبر غیرقابل پیشبینی نبود. اگرچه این سقوط کوتاه مدت بود زیرا پرایس اکشن این جفت ارز در نهایت و احتمالاً به دلیل احساسات مثبت جهانی ریسک در این هفته بهبود یافت.

 توجه کنید! این محتوا صرفاً برای مقاصد اطلاعاتی است و به عنوان مشاوره سرمایه گذاری محسوب نمی‌شود.

معامله در هر بازار مالی مستلزم ریسک است؛ لذا لطفاً قبل از انجام هر معامله مطمئن شوید که خطرات مربوط به آن را درک کرده‌اید.

سلام! فرهاد هستم از تیم بَفلو؛ حدودا 5 ساله که به صورت حرفه‌ای ترید می‌کنم و تلاش می‌کنم تا با انتقال تجربیات و دانش شخصی و گروهی مجموعه بَفلو یک راهنمای خوب در مسیر سرمایه‌گذاری شما باشم.

به دنبال بهبود سرمایه‌گذاری خود هستید؟

فاصله‌تون با مشاوران ما یک فرمه!