این مطلب را به اشتراک بگذارید!

تحلیل فاندامنتال فارکس

بازارهای معاملاتی و بخصوص بازاری مثل بازار فارکس که ما در حقیقت با معامله کردن در اون به خرید و فروش بخشی از اقتصاد کشورها می‌پردازیم، تحت تاثیر مستقیم اخباریه که بر روی اقتصاد و به همین ترتیب بر روی ارز رایج اونها تاثیر میذاره. به همین دلیل تحلیل فاندامنتال یکی از روش‌های پیشبینی تحرکات بازار فارکس به حساب میاد.

 

آخرین تحلیل‌های بَفلو

در هفته‌ای که معامله‌گران شاهد اظهارنظرهای تازه و تحولات مقامات اصلی بانک‌های مرکزی آن هم درحالی که بیشتر آنها به نرخ‌های بالاتر بهره برای آینده اشاره می‌کردند، قیمت‌های متلاطم سرتاسر بازار بزرگ فارکس را در بر گرفت.

با این حال، برنده‌ها و بازنده‌های واضحی نیز وجود داشت، زیرا CAD در بین ارزهای اصلی رتبه اول را به خود اختصاص داد در حالی که یورو با توجه به قرمز بودن در بیشتر هفته‌ در آخرین رتبه قرار گرفت.

اخبار و داده‌های اقتصادی قابل توجه:

ترکیه روز دوشنبه با زلزله ۷.۸ ریشتری و چندین پس لرزه لرزید.

افزایش چشمگیر قیمت نفت در هفته جاری، احتمالاً به دلیل خوش‌بینی نسبت به بازگشایی چین برای افزایش پیشبینی‌های تقاضای نفت از سوی آژانس بین‌المللی انرژی و عربستان سعودی و همچنین احتمالاً آسیب به پایانه نفتی جیهان در ترکیه که نگرانی‌هایی را برای عرضه انرژی ایجاد کرده است.

تصمیمات بانک‌های مرکزی بزرگ:

  • همانطور که انتظار می رفت، RBA نرخ بهره را 25 واحد و از 3.10% به 3.35% افزایش داد.
  • هیئت مدیره RBA: افزایش بیشتری در نرخ بهره در ماه‌های آینده مورد نیاز خواهد بود تا اطمینان حاصل شود که تورم به محدوده هدف باز می‌گردد.
  • در کنفرانس روز سه‌شنبه، ماکلم، فرماندار BOC به توقف فشرده‌تر اشاره کرد «تا ارزیابی کنیم که افزایش نرخ بهره ما چقدر برای کاهش تورم کار می‌کند».
  • پاول، رئیس فدرال رزرو روز سه‌شنبه گفت که در حالی که شرایط کاهش تورم آغاز شده است، داده‌های اخیر قدرت شغلی نشان می‌دهد که مبارزه با تورم ممکن است «مدت زیادی طول بکشد».

در راستای ادعاهای SEC در مورد عرصه اوراق بهادار ثبت‌نشده به بازار توسط صرافی کریپتو کراکن، این صرافی «بلافاصله» از ارائه سرویس پلتفرم استکینگ کریپتو به مصرف‌کنندگان آمریکایی خاتمه داد.

CPI چین +2.1% سالانه در ژانویه در مقابل +1.8% سالانه در دسامبر بود. PPI کاهش -0.4% را تجربه کرد.

مقامات دولتی روز جمعه به رویترز گفتند که کازوئو اوئدا قرار است رئیس بعدی بانک مرکزی ژاپن شود.

داده‌های تولید ناخالص داخلی بریتانیا رشد 0.0 درصدی را در سه ماهه چهارم 2022 نشان داد (-0.2 درصد در هر سال در سه ماهه سوم 2022) برای جلوگیری از رکود فنی؛ به طور کلی، بریتانیا در سال 2022 4.0 درصد رشد کرد.

کانادا روز جمعه گزارش داد که در ژانویه 150 هزار شغل خالص اضافه کرده است که بسیار بالاتر از پیش بینی 15 هزار نفر است. نرخ بیکاری در برابر پیش بینی 5.1 درصدی 5.0 درصد باقی ماند.

خلاصه هفتگی بازار:

بازده اوراق قرضه ایالات متحده و دلار در اوایل هفته شروعی پرشور داشتند که احتمالاً تحت تأثیر گزارش غافلگیرکننده NFP در جمعه گذشته بود. در آن زمان، شاخص‌های سهام با احتیاط حرکت می‌کردند، زیرا سرمایه‌گذاران نسبت به جریان‌های مخاطره‌آمیز محتاط بودند و قبل از گزارش‌های سود، از آن مطمئن بودند.

نوسانات بازار مالی روز سه‌شنبه به لطف اظهارات پاول رئیس فدرال رزرو در مورد تورم و سیاست پولی در جلسه پرسش و پاسخ در مقابل باشگاه اقتصادی واشنگتن افزایش یافت.

شاخص دلار آمریکا ابتدا به 103.00 رسید در حالی که شاخص‌های سهام در ارزیابی کاهش تورم او بالاتر رفتند، تا اینکه پاول در مورد بازار کار قوی و تأثیر آن بر برنامه‌های سخت‌گیرانه صحبت کرد، چرخش شدیدی ایجاد کرد.

این هفته در واقع مملو از سخنان تندرو فدرال رزرو بود زیرا سایر مقامات FOMC مانند دالی، کشکاری و بوستیک این دیدگاه خوشبینانه از بازار کار ایالات متحده را تکرار کردند و به این اشاره کردند که بانک مرکزی ممکن است نیازی دوباره به افزایش نرخ بهره داشته باشد. در مجموع، این احتمالاً چشم‌انداز بازار را در مورد نرخ پایانه به مراتب بالاتر تغییر داده است. ابزار CME Fed Watch که نشان می‌دهد تقریباً 40 درصد از فعالان بازار شرط می‌بندند که فدرال رزرو تا ژوئن محدوده هدف را به 5.25٪ – 5.50٪ یا بالاتر خواهد برد.

سیاست تندروانه بانک مرکزی برای بانک مرکزی استرالیا نیز وارد عمل شد، زیرا بیانیه رسمی آن‌ها به حداقل دو افزایش دیگر به جای یک افزایش اشاره داشت. سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا نیز به رژه آن‌ها پیوستند و ناگل گفت که “به افزایش قابل توجهی در نرخ بهره بانک مرکزی اروپا نیاز است” و نات به افزایش 0.5 درصدی دیگر در ماه مارس اشاره کرد.

از سوی دیگر، مقامات BOE در جلسات استماع گزارش سیاست پولی خود پیام های متفاوتی داشتند. اگرچه اکثر اعضای MPC تندرو به نظر می‌رسند، تنریرو تکرار کرد که «با توجه به اوضاع حال حاضر، می‌بینم که در حال بررسی یک کاهش هستم».

حرکت قیمت در سراسر چهارشنبه و اوایل پنجشنبه آرام شد، اما در سشن پنجشنبه ایالات متحده بود که نوسانات دوباره به طور گسترده افزایش یافت. به نظر نمی‌رسد اخبار یا کاتالیزور مستقیمی برای این حرکت وجود داشته باشد، بنابراین ممکن است افزایش بازده اوراق قرضه به 3.68٪ محرک این نوسانات بوده باشد، که با کاهش تقریبا یکنواخت طلا، سهام و ارزهای دیجیتال مشهود است.

وقتی صحبت از کریپتو شد، مشخص شد که هفته بسیار بدی برای دارایی‌های دیجیتال بود، زیرا روز پنجشنبه اخباری مبنی بر اینکه رگولاتورهای ایالات متحده صرافی کریپتو ایالات متحده را با نقض اوراق بهادار محاکمه می‌کنند، منتشر شد. این امر باعث شد کراکن برنامه سهام خود را در ایالات متحده تعطیل کند و 30 میلیون دلار برای تسویه اتهامات بپردازد، وضعیتی که احتمالاً به سرکوب های بیشتری برای صنعت کریپتو در ایالات متحده ختم می‌شود.

حرکات قابل توجه فارکس در هفته‌ای که گذشت:

جفت‌های USD:

روز سه‌شنبه، پاول، رئیس فدرال‌رزرو، با سیگنال‌های متفاوت خود به جفت‌های دلار و سهام ایالات متحده را به نقاطی نامعلوم نمودار فرستاد!

پاول پس از تکرار این نکته که روند کاهش تورم از قبل آغاز شده است، افزود که اگر بازار کار به طور فوق‎العاده قوی بماند، «ممکن است که ما باید کارهای بیشتری انجام دهیم». او همچنین امیدها به کاهش نرخ بهره را به زودی از بین برد و خاطرنشان کرد که فدرال رزرو “برای مدتی باید سیاست های خود را در سطح محدود نگه دارد.”

توضیحات اضافی فدرال رزرو در این هفته:

  • ویلیامز، یکی از مقامات FOMC می‌گوید فعلاً باید موضع محدودکننده را حفظ کرد.
  • والر، مسئول فدرال رزرو: با عدم مشاهده نشانه‌هایی از کاهش سریع داده‌های اقتصادی، برای “مبارزه طولانی‌تر” آماده شده است.
  • کشکاری مسئول FOMC: محیط شغلی قوی به این معنی است که فدرال رزرو کار بیشتری برای انجام دادن دارد.
  • روز پنجشنبه، بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند، در مورد اینکه چگونه تورم احتمالاً به اوج خود رسیده است، اظهار داشت، اما در مورد پایداری این کاهش هنوز مطمئن نیست.

طبق انتظار، موجودی‌های عمده‌فروشی ایالات متحده در دسامبر 0.1% افزایش یافت.

بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید دیگر رکود اقتصادی در سال جاری یا ۲۰۲۴ را نمی‌بیند.

مطالبات اولیه بیکاری در ایالات متحده با 13 هزار افزایش به 196 هزار نفر رسید و همچنان 38 هزار نفر افزایش یافت.

شاخص احساسات مصرف کننده ایالات متحده دانشگاه میشیگان در فوریه به 66.4 در مقابل 64.9 در ژانویه بهبود یافت.

جفت‌های JPY:

جفت‌های ین با یک شکاف بزرگ در آخر هفته کار خود را شروع کردند، که توسط گزارش Nikkei Times مبنی بر اینکه معاون فرماندار Amamiya احتمالاً به عنوان رئیس بعدی BOJ منصوب خواهد شد، باعث این تحرکات شد. اما این حدس و گمان به سرعت در روز جمعه پس از اینکه مقامات دولتی به رویترز گفتند که Kazuo Ueda قرار است رئیس بعدی بانک ژاپن شود، کنار گذاشته شد.

در صورت منصوب شدن، به نظر می‌رسد که کازوئو اوئدا به طور بالقوه بانک را با سایر بانک‌های مرکزی بزرگ از نظر سیاست‌های پولی سختگیرانه‌تر همسو می‌کند، بینشی که احتمالاً کاتالیزور رشد کوتاه مدت ین در روز جمعه بود.

جفت‌های EUR:

سفارشات کارخانه دسامبر آلمان پس از کاهش 4.4 درصدی در مقابل 2.1 درصدی پیشبینی شده، 3.2 درصد افزایش یافت.

شاخص اعتماد سرمایه گذاران منطقه یورو Sentix از -17.5 به -8.0 در فوریه بهبود یافت.

خرده‌فروشی منطقه یورو در دسامبر 2.7% در مترمربع در مقابل 2.4% کاهش پیشبینی شده کاهش یافت.

تولید صنعتی دسامبر آلمان 3.1 درصد در مقابل 0.7 درصد کاهش تخمینی کاهش یافت، افزایش قبلی 0.4 درصد.

CPI اولیه ژانویه آلمان 1.0% در مقابل 0.9% پیشبینی شده، 0.8% کاهش قبلی.

ناگل و نات، مقامات بانک مرکزی اروپا، به اقدامات سخت‌تر اشاره کردند.

جفت‌های GBP:

هالیفاکس گزارش می‌دهد که قیمت مسکن در بریتانیا در ژانویه در مقابل کاهش پیشبینی شده 0.8 درصد ثابت مانده است.

RICS: بازار مسکن بریتانیا بیشترین کاهش قیمت را از دسامبر 2009 تجربه کرد.

با مخالفت تنریرو، جلسات گزارش سیاست پولی BOE به افزایش بیشتر نرخ بهره اشاره دارد.

قرص عضو MPC: جایی برای رضایت از تورم وجود ندارد، اما احتمالاً پایان چرخه انقباض نزدیک است.

هسکل عضو MPC به افزایش 0.50 درصدی دیگر در ماه مارس اشاره کرد.

تولید ناخالص داخلی بریتانیا در ماه دسامبر به 0.5- درصد رسید در مقابل افزایش 0.1 درصدی در نوامبر.

تولید صنعتی بریتانیا در ماه دسامبر: + 0.3% در مقابل 0.1% بازنگری شده صعودی در نوامبر.

جفت‌های AUD:

همانطور که انتظار می رفت، RBA نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش داد.

بیانیه RBA به افزایش بیشتر نرخ در مقایسه با انتظارات قبلی فقط برای یک مورد دیگر اشاره کرد.

مازاد تجاری دسامبر استرالیا از 13.47 میلیارد دلار استرالیا به 12.23 میلیارد دلار استرالیا به دلیل کاهش مشکلات زنجیره تامین کاهش یافت.

بیانیه سیاست پولی RBA پیشبینی‌ها را برای تورم اصلی و رشد دستمزد ارتقا داد.

جفت‌های CAD:

Ivey PMI از 33.4 به 60.1 در ژانویه در مقابل پیشبینی 42.3 بهبود یافته است.

ماکلم، فرماندار BOC در ارزیابی تاثیر آن بر تورم و بازار مسکن به تشدید وقفه اشاره کرد.

نفت خام در اواسط هفته پس از اینکه EIA ذخایری بزرگتر از 2.4 میلیون بشکه را ذخیره کرد، افزایش یافت.

تغییر اشتغال در کانادا مطمئناً اقتصاددانان را با افزایش خالص +150000 شغل در ژانویه شگفت زده کرد.

 توجه کنید! این محتوا صرفاً برای مقاصد اطلاعاتی است و به عنوان مشاوره سرمایه گذاری محسوب نمی‌شود.

معامله در هر بازار مالی مستلزم ریسک است؛ لذا لطفاً قبل از انجام هر معامله مطمئن شوید که خطرات مربوط به آن را درک کرده‌اید.

سلام! فرهاد هستم از تیم بَفلو؛ حدودا 5 ساله که به صورت حرفه‌ای ترید می‌کنم و تلاش می‌کنم تا با انتقال تجربیات و دانش شخصی و گروهی مجموعه بَفلو یک راهنمای خوب در مسیر سرمایه‌گذاری شما باشم.

به دنبال بهبود سرمایه‌گذاری خود هستید؟

فاصله‌تون با مشاوران ما یک فرمه!