این مطلب را به اشتراک بگذارید!

تحلیل فاندامنتال فارکس

بازارهای معاملاتی و بخصوص بازاری مثل بازار فارکس که ما در حقیقت با معامله کردن در اون به خرید و فروش بخشی از اقتصاد کشورها می‌پردازیم، تحت تاثیر مستقیم اخباریه که بر روی اقتصاد و به همین ترتیب بر روی ارز رایج اونها تاثیر میذاره. به همین دلیل تحلیل فاندامنتال یکی از روش‌های پیشبینی تحرکات بازار فارکس به حساب میاد.

 

آخرین تحلیل‌های بَفلو

داده‌ها و سرفصل‌های ایالات متحده بازیگردان‌های اصلی این هفته معاملاتی بودند؛ اما این یورو بود که در صدر جدول این هفته قرار گرفت و احتمالاً با توجه به انتظارات مبنی بر اینکه بانک مرکزی اروپا در جهت کاهش نرخ‌های بهره تهاجمی خواهد ماند، به روند خوب خود ادامه خواهد داد.

اخبار و داده‌های اقتصادی قابل توجه:

انتظارات جانشینی کازوئو اوئدا به جای کورودا، فرماندار BOJ، روز دوشنبه ارزش ین را کاهش داد.

شرکت رمزنگاری Paxos برای مواجهه با اتهامات SEC، دستور توقف ضرب استیبل کوین Binance را صادر کرد.

سرفصل های نفت:

 • دولت ایالات متحده قصد دارد 26 میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک نفت را آزاد کند.
 • اوپک رشد تقاضای جهانی نفت در سال 2023 خود را برای چین افزایش و محدودیت‌های ناشی از کووید را کاهش داد.
 • API: ذخایر نفت خام ایالات متحده 10.507 میلیون بشکه در هفته منتهی به 10 فوریه در مقابل 2.184 میلیون بشکه در هفته قبل افزایش یافت.
 • شاهزاده عبدالعزیز وزیر انرژی عربستان انتظار دارد که اهداف تولید ثابت برای سال 2023 بدون تغییر باقی بماند.

تورم ایالات متحده، خرده فروشی، PPI، و گزارش‌های اولیه ادعاهای بیکاری از روایت “تورم چسبنده، بازار کار فشرده” پشتیبانی می‌کند.

بیت کوین به بالای 24 هزار رفت و برای مدت کوتاهی با فشار کوتاه به 25 هزار رسید و سپس با توجه به نگرانی‌های مربوط به مقررات، کمتر معامله شد.

گزارش مشاغل استرالیا با کاهش 11.5 هزار نفری در استخدام در مقابل افزایش 19.8 هزار نفری پیشبینی شده در دسامبر کاهش یافت تا نشان دهد 20 هزار شغل از دست رفته است.

بسیاری از نظرات فدرال رزرو در این هفته با دو مقام (بومن و مستر) که پیشنهاد می‌کنند افزایش‌های تهاجمی (نرخ پایانی بالاتر) هنوز هم مورد نیاز است، در حالی که بارکین فکر می‌کند سرعت تدریجی برای حفظ انعطاف‌پذیری مناسب‌تر است.

سخنان قابل توجه سیاستگذاران بزرگ بانک مرکزی:

 • لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا: “با توجه به فشارهای تورمی اساسی، ما قصد داریم در نشست بعدی خود در ماه مارس، نرخ بهره را 50 واحد پایه دیگر افزایش دهیم.”
 • لو، فرماندار RBA: “فکر نمی‌کنم هنوز در اوج باشیم، اما نمی‌دانم چقدر باید بالا برویم.”
 • ماکلم، فرماندار BOC: “هنوز با هدف تورمی ما فاصله زیادی داریم، اما تحولات اخیر اطمینان ما را نسبت به کاهش تورم تقویت کرده است.”
 • NZ FinMin Grant Robertson: شواهدی وجود دارد که از نظر تورم “ما به اوج رسیده ایم”.
 • گابریل مخلوف از بانک‌های مرکزی اروپا: بانک مرکزی اروپا می‌تواند نرخ بهره را به بالای 3.5 درصد افزایش دهد و آن را در همان نقطه نگه دارد.

خلاصه هفتگی بازار:

با توجه به انتشار داده‌های اقتصادی سطح بالای ایالات متحده و اظهارات FOMC یک هفته کاملا متمرکز بر ایالات متحده را گذراندیم.

سهام این هفته را با تمدید لحن خوش‌بینانه و محتاطانه روز جمعه آغاز کرد که تا حدودی به دلیل گزارشات کمیسیون اروپا مبنی بر اینکه تورم در منطقه یورو ممکن است به اوج خود رسیده باشد، بوده است.

ین امن با صحبت‌هایی که کازوئو اوئدا، عضو سابق هیئت مدیره BOJ – که نسبت به لغو زودهنگام سیاست پولی سست BOJ هشدار داده بود – پس از پایان دوره ریاست BOJ در 8 آوریل جانشین کورودا به عنوان فرماندار BOJ خواهد شد. اوئدا تایید رسمی دولت ژاپن را دریافت کرده و اکنون قرار است در 24 فوریه یک جلسه استماع تاییدیه برگزار شود.

ریسک‌پذیری ادامه داشت تا اینکه معامله‌گران با انتشار داده‌های CPI بهتر از انتظارات ایالات متحده در روز سه‌شنبه مواجه شدند. نه تنها افزایش قیمت ماهانه انتظارات بازار را شکست، بلکه نرخ‌های سالانه نیز به جای بازگشت به محدوده هدف 2 درصدی که فدرال رزرو انتظار داشت، به یک محیط تورم بالا و چسبنده‌تر اشاره کرد.

در صحبت از فدرال رزرو، چندین عضو FOMC در این هفته صحبت کردند و برخی از آنها به تمایل خود برای افزایش شدید نرخ بهره در صورت نیاز اشاره کردند و امیدها برای سناریوی چرخشی فدرال رزرو در آینده را خاموش کردند.

بازدهی 10 ساله ایالات متحده و دلار آمریکا پس از این تحولات یکی از بزرگترین سودها بودند، اگرچه بیت کوین نیز با شکست BTC/USD به بالای مقاومت 22 هزار دلار افزایش یافت. صعود بیت کوین تا روز پنجشنبه ادامه یافت، زمانی که یک فشار کوتاه باعث حرکت به مرز 24 هزار دلار شد. این رمزارز قبل از کاهش تقاضای دلار حتی به 25 هزار دلار هم رسید.

روز پنجشنبه پس از اینکه ایالات متحده شاهد تورم قیمت تولیدکننده بالاتر از حد انتظار و کاهش غیرمنتظره مدعیان بیکاری هفتگی بود، فرصت دیگری برای خرید دلار فراهم کرد. این جرقه افزایش شرط‌های متعصبانه فدرال رزرو را برانگیخت که بر دارایی‌های ریسکی مانند سهام ایالات متحده و قیمت نفت خام تأثیر گذاشت، در حالی که بازدهی 10 ساله ایالات متحده، طلا و شاخص دلار آمریکا نزدیک به بالاترین حد روزانه خود بودند.

این شرایط تا روز جمعه ادامه یافت، زیرا هیچ کاتالیزور اضافی برای تغییر تمرکز از به‌روزرسانی‌های این هفته که به انقباض سیاست‌های پولی پیش رو اشاره دارد، وجود نداشت.

حرکات قابل توجه فارکس در هفته‌ای که گذشت:

جفت‌های USD:

 

ریسک‌پذیری دلار را به پایین‌ترین سطح خود در هفته‌ کشاند، اما گزارش CPI بهتر از حد انتظار و سخنرانی‌های تندروانه فدرال رزرو آن را تا پایان هفته به سمت روند صعودی آهسته و (تقریباً) ثابت سوق داد.

شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده با نرخی سریعتر از حد انتظار افزایش یافت و 6.4% سالانه در ژانویه در مقابل 6.2% پیشبینی شده بود.

فروش غیرمنتظره خرده فروشی ایالات متحده در ماه ژانویه 3.0 درصد افزایش یافت که بزرگترین افزایش از مارس 2021 است.

شاخص تولید نیویورک به -5.8 در فوریه در مقابل -32.9 در ژانویه بهبود یافت که بسیار بهتر از پیش‌بینی -18.0 بود.

تولید صنعتی ایالات متحده در ژانویه: 0.0% در مقابل -1.0% در دسامبر.

شاخص قیمت تولیدکننده آمریکا 0.7 درصد در مقابل 0.4 درصد پیشبینی شده در ژانویه افزایش یافت.

ادعاهای بیکاری اولیه از 195 هزار به 194 هزار در مقابل 200 هزار مورد انتظار کاهش یافت که از ادعاهای بازار کار سخت حمایت کرد.

شاخص تولید فیلی فدرال رزرو در فوریه به 24.3- در مقابل 8.9- در ژانویه کاهش یافت (در مقابل پیشبینی -7.4)

تفسیر قابل توجه فدرال رزرو در این هفته:

 • جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک: «خطرهایی وجود دارد که تورم برای مدت طولانی‌تر از حد انتظار بالاتر بماند، یا ممکن است لازم باشد نرخ‌ها را بالاتر از پیشبینی‌ها افزایش دهیم».
 • لوری لوگان، رئیس فدرال رزرو دالاس: “مهمترین ریسکی که من می بینم این است که اگر ما خیلی کم فشار بیاوریم، اقتصاد بیش از حد از کنترل خارج می‌شود و ما نمی‌توانیم تورم را کنترل کنیم.”
 • همچنین لوگان: “ما باید برای ادامه افزایش نرخ برای مدت طولانی تر از آنچه قبلاً پیشبینی شده بود آماده باشیم.”
 • توماس بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند: “تورم در حال عادی شدن است، اما به آرامی در حال کاهش است” و اینکه “تورم بسیار بیشتر از آن چیزی است که شاید همه ما بخواهیم.”
 • همچنین بارکین: “ریسک در این مرحله به جای اقتصاد در سمت تورم است” و اضافه کرد که “اگر تورم در سطوح بسیار بالاتر از هدف ما باقی بماند، شاید مجبور باشیم کارهای بیشتری انجام دهیم.”
 • پاتریک هارکر، رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا: فدرال رزرو «احتمالاً» به نرخ بهره به اندازه کافی بالا برای توقف نزدیک است، اما گزارش CPI دیدگاه او را مبنی بر اینکه نرخ ها باید بالاتر از 5 درصد افزایش یابد، تغییر نداد.
 • لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند: “داده‌های دریافتی دیدگاه من را تغییر نداده است که باید نرخ وجوه فدرال را به بالای 5 درصد برسانیم و آن را برای مدتی در آنجا نگه داریم.”
 • جیمز بولارد، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس در جلسه گذشته خود برای افزایش نرخ بهره 50 واحدی فشار آورد و احتمال افزایش 50 واحدی دیگر در ماه مارس را رد نکرد.

جفت‌های EUR:

کمیسیون اروپا پیشبینی‌های تولید ناخالص داخلی را به 0.8% در اتحادیه اروپا و 0.9% در منطقه یورو افزایش داد. تورم در سال 2023 به 6.4 درصد سالانه کاهش می یابد (9.2 درصد پیشبینی سالانه در پاییز)

تولید ناخالص داخلی فلش منطقه یورو برای سه ماهه چهارم 2022  0.1٪ در هر سال و برای اتحادیه اروپا ثابت در 0.0٪ بود. اشتغال در هر دو منطقه یورو و اتحادیه اروپا + 0.4٪ در هر سال افزایش یافت

گابریل مخلوف، رئیس بانک مرکزی اروپا: بانک مرکزی اروپا می‌تواند نرخ بهره را به بالای 3.5 درصد افزایش دهد و آن را در آنجا نگه دارد.

لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا تأیید کرد که بانک مرکزی اروپا در ماه مارس مجدداً نرخ بهره را 50 واحد افزایش خواهد داد.

جفت‌های JPY:

صحبت‌ها درباره نامزدی کمتر از حد انتظار برای فرماندار BOJ، ین را در نیمه اول هفته کاهش داد. ین در نهایت زمانی که شرط‌بندی‌های متعصب فدرال رزرو و ریسک‌گریزی بر بازارها تسلط یافت، بخشی از ضررهای درون هفته‌ای خود را جبران کرد.

گمانه‌زنی‌های فرماندار BOJ شاخص ین ژاپن و نیکی را به لرزه درآورد.

تولید ناخالص داخلی اولیه ژاپن برای سه ماهه چهارم سال 2022 + 0.2٪ در مقابل -0.3٪ قبلی بود.

با کاهش صادرات چین، کسری تجاری ژاپن به رکورد 1.82 تریلیون ین رسید.

سفارشات ماشین آلات اصلی ژاپن در دسامبر 1.6% در مقابل افزایش تخمینی 2.7% افزایش یافت.

جفت‌های AUD:

لو، فرماندار RBA روز چهارشنبه: “فکر نمی‌کنم هنوز در اوج باشیم، اما نمی‌دانم چقدر باید بالا برویم.”

گزارش مشاغل استرالیا با کاهش 11.5 هزار نفری در استخدام در مقابل افزایش 19.8 هزار نفری پیشبینی شده، ناامید کننده است، رقم دسامبر کاهش یافت تا نشان دهد 20 هزار شغل از دست رفته است.

لو در روز جمعه: RBA باید با «سیاست‌های پولی بیشتر» به عنصر تقاضای تورم پاسخ دهد، باید روشن کند که «هنوز کارمان تمام نشده است».

جفت‌های GBP:

هسکل، عضو BOE MPC: BOE باید “واقعا، واقعا مراقب” تورم بالا باشد.

مدعیان بریتانیا با کاهش شگفتی‌آور 12.9 هزار نفری بیکاری در مقابل افزایش مورد انتظار 17.9 هزار نفری، شاخص درآمد متوسط از 6.4 درصد به 5.9 درصد کاهش یافته است. نرخ بیکاری 3.7 درصد است.

نرخ تورم بریتانیا بیش از حد انتظار کاهش یافت، شاخص کل شاخص مصرف کننده از 10.5 درصد سالانه در دسامبر به 10.1 درصد سالانه در ژانویه کاهش یافت.

قیمت گیت کارخانه تولیدکنندگان بریتانیا 13.5 درصد سالانه در ژانویه در مقابل 14.6 درصد افزایش در دسامبر افزایش یافت.

تخفیف در ژانویه، خرده‌فروشی بریتانیا را 0.5 درصد و بالاتر از 0.3 درصد مورد انتظار برد، -1.2 درصد در دسامبر.

 توجه کنید! این محتوا صرفاً برای مقاصد اطلاعاتی است و به عنوان مشاوره سرمایه گذاری محسوب نمی‌شود.

معامله در هر بازار مالی مستلزم ریسک است؛ لذا لطفاً قبل از انجام هر معامله مطمئن شوید که خطرات مربوط به آن را درک کرده‌اید.

سلام! فرهاد هستم از تیم بَفلو؛ حدودا 5 ساله که به صورت حرفه‌ای ترید می‌کنم و تلاش می‌کنم تا با انتقال تجربیات و دانش شخصی و گروهی مجموعه بَفلو یک راهنمای خوب در مسیر سرمایه‌گذاری شما باشم.

به دنبال بهبود سرمایه‌گذاری خود هستید؟

فاصله‌تون با مشاوران ما یک فرمه!