این مطلب را به اشتراک بگذارید!

تحلیل فاندامنتال فارکس

بازارهای معاملاتی و بخصوص بازاری مثل بازار فارکس که ما در حقیقت با معامله کردن در اون به خرید و فروش بخشی از اقتصاد کشورها می‌پردازیم، تحت تاثیر مستقیم اخباریه که بر روی اقتصاد و به همین ترتیب بر روی ارز رایج اونها تاثیر میذاره. به همین دلیل تحلیل فاندامنتال یکی از روش‌های پیشبینی تحرکات بازار فارکس به حساب میاد.

 

آخرین تحلیل‌های بَفلو

تورم ثابت و داده‌های سبز PMI، بازده اوراق قرضه را بالاتر برده و دارایی‌های پرخطر این هفته را قرمز کرد. با این تفاسیر جای تعجبی نداشت که دلار آمریکا بر بازارهای بزرگ فارکس تسلط یافته و روز جمعه با انتشار تورم جدید ایالات متحده، بار دیگر تقویت شد.

اخبار و داده‌های اقتصادی قابل توجه:

پس از سفر غیرمنتظره بایدن به کیف و مذاکرات درباره سفر رئیس جمهور چین به روسیه در ماه آوریل یا مه، توجه‌ها را به جنگ اوکراین و روسیه بازگرداند.

به لطف غافلگیری‌های صعودی PMI، بازده اوراق قرضه جهانی، به ویژه در اروپا، افزایش یافت.

اقتصاد ایالات متحده در سه‌ماهه چهارم 2022، 2.7 درصد رشد کرد که کمتر از پیشبینی قبلی 2.9 درصد رشد بود. شاخص قیمت فصلی از 3.5 درصد به 3.7 درصد ارتقا یافت.

تحولات بانک‌های مرکزی:

  • صورتجلسه بانک مرکزی استرالیا امکان افزایش بیشتر نرخ بهره را تایید کرد، چراکه قدرت تورم منعکس کننده تقاضای داخلی قوی بود.
  • بانک مرکزی نیوزلند نرخ بهره را مطابق انتظارات 50 واحد افزایش داد و به 4.75 درصد رساند و با اشاره به خطرات صعودی ناشی از برآوردهای اقتصادی ارتقا یافته قبلی و افزایش پیشبینی، OCR خود را از 5.25 درصد به 5.50 درصد در سال جاری افزایش داد.
  • صورتجلسات FOMC حاکی از حرکت‌های سخت‌تر در آینده است، زیرا “برخی از معیارهای شرایط مالی در چند ماه گذشته کاهش یافته است”.
  • رئیس بانک مرکزی ژاپن Ueda: نرخ‌های پایین فعلی مناسب هستند زیرا تورم باید به طور پایدار و پیوسته به هدف 2٪ برسد.
  • بانک کره نرخ بهره سیاستی خود را 3.50 درصد نگه داشت و چشم‌انداز خود را در تولید ناخالص داخلی ارتقا و در عین حال پیشبینی‌های تورم را کاهش داد.

شاخص قیمت اصلی PCE ایالات متحده بالاتر از + 0.4٪ مورد انتظار در ماه ژانویه، به + 0.6٪ رسید و نشان داد که فدرال رزرو باید موضع تهاجمی خود را در قبال سیاست پولی حفظ کند.

خلاصه هفتگی بازار:

هفته شروع آرامی داشت، زیرا معامله‌گران آمریکایی و کانادایی در تعطیلات بودند، تا اینکه اخبار سفر غیرمنتظره بایدن به اوکراین سرمایه‌گذاران را در نگرانی نگه داشت، زیرا رئیس‌جمهور آمریکا متعهد به «حمایت تزلزل‌ناپذیر» از این کشور شد.

البته پرتاب چند موشک توسط کره شمالی در اوایل هفته هم کمکی به این وضعیت نکرد و نگرانی های ژئوپلیتیکی را افزایش داد.

پس از آن تمرکزها بر روی گزارش‌های جهانی PMI در روز سه‌شنبه معطوف شد، زیرا استرالیا با چاپ پیشرفت‌های مناسب در بخش‌های تولید و خدمات در ماه فوریه، موفقیت خوبی را به دست آورد. البته PMI خدمات در آلمان و فرانسه نیز سرعت بیشتری از توسعه را گزارش کردند، اما تولید همچنان در حال انقباض است.

از این گذشته نتایج قوی‌تر از حد انتظار قرائت‌های PMI بریتانیا، که کاملاً غافلگیرکننده هم بودند؛ ترس از رکود را کاهش و بازده طلا را افزایش دادند.

در همین حال، بازارهای سهام همچنان تأثیر این نظرسنجی‌های تجاری قوی را بر سیاست پولی ارزیابی می‌کردند، زیرا VIX تقریباً چند واحد جهش کرد و به 22.8 رسید.

روز چهارشنبه، RBNZ با اعلام افزایش 0.50 درصدی نرخ بهره، همانطور که انتظار می رفت، به تعهدات خود عمل کرد و پیشبینی OCR خود را برای سال ارتقا داد.

سپس در همان روز، صورتجلسه FOMC نیز چشم‌انداز جنگ‌طلبانه‌اش را دنبال کرد، زیرا رونوشت نشان داد که «تعدادی از شرکت‌کنندگان به این نکته که موضعی که به اندازه کافی محدودیت ایجاد نکند، می‌تواند پیشرفت‌های اخیر را متوقف کند» اشاره کردند.

همچنین به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران به خوبی از عدم اشاره به «کاهش تورم» در صورتجلسات و این واقعیت که سشن قبل از انتشار داده‌های غیر منتظره متوالی و صعودی در مشاغل و داده‌های تورم رخ داد، آگاه بوده‌اند.

با این حال، بازدهی جهانی در سشن‌های بعدی در حالی که سهام ایالات متحده به دلیل چند شگفتی سود کمی بالاتر رفتند، اندکی عقب‌نشینی کرد . نسخه اولیه تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم سال 2022 ایالات متحده کاهش جزئی از 2.9٪ به 2.7٪ رشد را به دلیل تجدید نظرهای رو به پایین در مصرف نشان داد.

روز جمعه، پس از انتشار آخرین گزارش ایالات متحده بر روی شاخص قیمت مرکزی PCE (معیار تورم ترجیحی فدرال رزرو) شاهد افزایش شدید نوسانات کوتاه مدت در سراسر بازارهای مالی بودیم. این رقم 0.6 درصدی و بالاتر از پیشبینی 0.4 درصدی، بسیار تاثیرگذار بود و این باورها را برانگیخت که فدرال رزرو می‌تواند در سال جاری افزایش نرخ بهره را کاهش داده یا متوقف و یا حتی معکوس کند.

در واقع، به نظر می‌رسد بازار بر اساس آنچه در ابزار دیده بان CME Fed دیده بودیم، بر این باور است که فدرال رزرو ممکن است با افزایش‌ها تهاجمی‌تر شود. احتمال افزایش 50 واحدی فدرال رزرو به محدوده 5.00٪ – 5.25٪ از 27.0٪ در روز گذشته به 29.9٪ افزایش یافت، در حالی که پس از انتشار PCE، احتمال تصویب آن در محدوده 4.75٪ – 5.00٪ از 73.0٪ به 70.1٪ کاهش یافت.

در نهایت این اتفاقات باعث منفی شدن دارایی‌های ریسکی شدند، چراکه در ابتدا وپس از اعلام داده‌ها، سهام و کریپتو کاهش یافتند، در حالی که بازدهی دلار و اوراق قرضه آمریکا قبل از بسته شدن جمعه به بالاترین حد خود در هفته گذشته رسید.

حرکات قابل توجه فارکس در هفته‌ای که گذشت:

جفت‌های USD:

جریان های امن به دلیل بروز مجدد تنش‌های ژئوپلیتیکی و احتمال افزایش هزینه‌های استقراض، به ویژه در روز جمعه و پس از اینکه عدد شاخص قیمت اصلی PCE بالاتر از حد انتظار بود، دلار را بالا برد.

صورتجلسه FOMC بر لزوم حفظ یک سیاست محدودکننده تاکید کرد و برخی از اعضا به نگرانی در مورد توقف پیشرفت اخیر در مورد تورم در صورت کاهش سرعت تشدید تورم اشاره کردند.

PMI خدمات ایالات متحده از 46.8 به 50.5 رسید؛ در مقابل 47.3 پیشبینی شده.

PMI تولید در ایالات متحده از 46.9 به 47.8 افزایش یافت؛ در مقابل 47.4 پیشبینی شده.

تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم 2022 ایالات متحده از 2.9 درصد به 2.7 درصد کاهش یافت، شاخص قیمت از 3.5 درصد به 3.9 درصد ارتقا یافت.

شاخص قیمت اصلی PCE ایالات متحده در ژانویه 2023 افزایش یافت: +0.6% در مقابل +0.4% مورد انتظار و قبلی؛ و درآمد شخصی +0.6% در مقابل +0.3% قبلی رشد کرد.

نظرسنجی احساسات مصرف کننده ایالات متحده دانشگاه میشیگان در ماه فوریه به 67 در مقابل 64.9 در ژانویه افزایش یافت.

جفت‌های EUR:

PMI بخش خدمات فوریه از آلمان و فرانسه به طرز شگفت انگیزی صعودی است.

PMI بخش تولید ناامید کننده و نشان دهنده انقباض عمیق‌تر صنعت در فوریه است.

شاخص احساسات اقتصادی ZEW آلمان از 16.9 به 28.1 در مقابل 22.8 افزایش یافت که نشان دهنده خوش‌بینی قوی‌تر است.

همانطور که انتظار می‌رفت، شاخص فضای کسب و کار Ifo آلمان از 90.2 به 91.1 بهبود یافت.

تولید ناخالص داخلی آلمان برای سه ماهه چهارم 2022 – 0.4٪ در مقابل -0.2٪ قبلی بود.

جفت‌های GBP:

بهبودی قوی در PMI تولید فوریه از 47.0 به 49.2 در مقابل 47.5 پیشبینی شده، که منعکس کننده انقباض آهسته‌تر است.

PMI خدمات فوریه نیز از 48.7 به 53.3 جهش کرد (در مقابل پیشبینی 49.2) تا نشان دهنده گسترش غافلگیرکننده باشد.

شاخص وضعیت مصرف کننده GfK بریتانیا از -45 به -38 در مقابل پیشبینی -43 در فوریه بهبود یافته است.

جفت‌های JPY:

شروع این هفته برای جفت‌های ین پرتلاطم بود، زیرا معامله‌گران منتظر سخنان فرماندار منصوب بانک مرکزی ژاپن Ueda درباره شایعات پایان دادن به سیاست کنترل منحنی بازده بودند. با این حال، Ueda تأیید کرد که نرخ‌های پایین فعلی مناسب هستند.

جفت‌های AUD:

صورتجلسه RBA بر احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره در آینده تاکید کرد، زیرا سیاستگذاران به فعالیت داخلی قوی که تورم اصلی را بالا می‌برد اشاره کردند. با این حال، داده‌های ضعیف‌تر از حد انتظار شاخص دستمزد، تردیدهایی را ایجاد کرد.

PMI تولید در فوریه از 50.0 به 50.1 رسید که نشان دهنده بهبود کمی در رشد است.

PMI خدمات فوریه از 48.6 به 49.2 بهبود یافت تا انقباض کندتر را منعکس کند.

شاخص قیمت دستمزد سه ماهه چهارم سال 2022 تنها 0.8 درصد در مقایسه با افزایش 1.0 درصدی پیشبینی شده و 1.1 درصدی قبلی، افزایش یافت.

کار ساخت و ساز انجام شده 0.4% کاهش یافت؛ در در مقابل 1.6% افزایش تخمینی و جهش 3.7% قبلی.

مخارج سرمایه خصوصی در سه ماهه چهارم 2.2 درصد در سال افزایش یافت، که دو برابر افزایش 1.1 درصدی برآورد شده بود.

جفت‌های NZD:

RBNZ همانطور که انتظار می‌رفت نرخ بهره را 0.50 درصد افزایش داد که کمتر از افزایش 0.75 درصدی قبلی بود. با این حال، بیانیه رسمی عمدتاً خوش‌بینانه بود زیرا سیاست‌گذاران پیشبینی OCR خود را برای سال ارتقا دادند و خاطرنشان کردند که تأثیر کوتاه‌مدت طوفان گابریل احتمالاً مسیر آنها را تغییر نخواهد داد.

جفت‌های CAD:

داده‌های کانادا عمدتاً ضعیف‌تر از حد انتظار بود که بر برنامه‌های BOC برای توقف انقباضات (همانطور که در هفته گذشته اشاره شد) تأکید می‌کند.

CPI سرفصل 0.5% در مقابل افزایش تخمینی 0.7% برای ژانویه بود.

میانگین CPI از 5.3% به 5.1% سالانه کاهش یافت؛ در مقابل 5.2% پیشبینی شده.

همانطور که انتظار می‌رفت در دسامبر در مقایسه با پیشبینی‌های قبلی، میزان خرده‌فروشی 0.5 درصد افزایش یافت.

فروش اصلی خرده‌فروشی با افت 0.6 درصدی روبرو شد؛ در مقابل کاهش 0.1 درصدی پیشبینی شده.

 توجه کنید! این محتوا صرفاً برای مقاصد اطلاعاتی است و به عنوان مشاوره سرمایه گذاری محسوب نمی‌شود.

معامله در هر بازار مالی مستلزم ریسک است؛ لذا لطفاً قبل از انجام هر معامله مطمئن شوید که خطرات مربوط به آن را درک کرده‌اید.

سلام! فرهاد هستم از تیم بَفلو؛ حدودا 5 ساله که به صورت حرفه‌ای ترید می‌کنم و تلاش می‌کنم تا با انتقال تجربیات و دانش شخصی و گروهی مجموعه بَفلو یک راهنمای خوب در مسیر سرمایه‌گذاری شما باشم.

به دنبال بهبود سرمایه‌گذاری خود هستید؟

فاصله‌تون با مشاوران ما یک فرمه!