این مطلب را به اشتراک بگذارید!

تحلیل فاندامنتال فارکس

بازارهای معاملاتی و بخصوص بازاری مثل بازار فارکس که ما در حقیقت با معامله کردن در اون به خرید و فروش بخشی از اقتصاد کشورها می‌پردازیم، تحت تاثیر مستقیم اخباریه که بر روی اقتصاد و به همین ترتیب بر روی ارز رایج اونها تاثیر میذاره. به همین دلیل تحلیل فاندامنتال یکی از روش‌های پیشبینی تحرکات بازار فارکس به حساب میاد.

 

آخرین تحلیل‌های بَفلو

با توجه به اینکه انتظار می رود کانادا اعداد بازار کار نسبتا ضعیفی را چاپ کند، طبیعی است که امروز به جفت های CAD و به ویژه الگوی معکوس بالقوه GBP/CAD توجه داشته باشیم.

عناوین تازه بازار و داده های اقتصادی:

 • قرائت نهایی برای تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم 2023 منطقه یورو: 0.1% (0.3% پیشبینی؛ 0.1% قبلی). تغییر اشتغال 0.2% بود (0.2% پیشبینی؛ 0.5% قبلی).
 • ادعاهای اولیه بیکاری هفتگی ایالات متحده به 216 هزار کاهش یافت (239 هزار پیش بینی؛ 229 هزار قبلی).
 • هزینه های نیروی کار واحد ایالات متحده در بخش تجارت غیرکشاورزی در سه ماهه دوم 2023 2.2 درصد افزایش یافت که نشان دهنده افزایش 5.7 درصدی در غرامت ساعتی و افزایش 3.5 درصدی در بهره وری است.
 • ذخایر نفت خام EIA برای چهارمین هفته متوالی کاهش یافت و در هفته منتهی به 1 سپتامبر 6.3 میلیون بشکه دیگر کاهش یافت (در مقابل انتظار 2.1 میلیون بشکه کاهش یافت). ذخایر بنزین آمریکا 2.7 میلیون بشکه کاهش یافت.
 • مجوزهای ساختمانی کانادا برای ژوئیه: -1.5% (1.9% پیشبینی؛ 7.5% قبلی).
 • Canada Ivey PMI برای ماه اوت: 53.5 در مقابل 48.6 قبلی؛ شاخص قیمت به 66.7 در مقابل 65.1 قبلی افزایش یافت. شاخص اشتغال در ماه جولای به 54.8 در مقابل 54.2 رسید.
 • در سخنرانی در کلگری، آلبرتا، فرماندار BOC ماکلم گفت که جدای از تأثیر تاخیری نرخ‌های بهره بالاتر، یکی از دلایل احتمالی برای ماندن تورم بالاتر از هدف این است که «سیاست پولی هنوز به اندازه کافی محدودکننده نیست».
 • لوری لوگان، عضو FOMC: “یک افزایش دیگر در ماه سپتامبر می تواند مناسب باشد”.
 • وام بانکی ژاپن در ماه آگوست 3.1% سالانه افزایش یافت (در مقابل 2.8% مورد انتظار، 2.9% قبلی)
 • تولید ناخالص داخلی نهایی ژاپن در سه ماهه دوم به دلیل مخارج سرمایه ضعیف از 6.0 درصد سالانه به 4.8 درصد در سال کاهش یافت.
 • درآمد نقدی ژاپن در ماه جولای 1.3 درصد سالانه افزایش یافت (در مقایسه با 2.4 درصد پیشبینی شده، 2.3 درصد قبلی). دستمزدهای واقعی 2.5 درصد سالانه کاهش یافت و شانزدهمین کاهش متوالی ماهانه خود را ثبت کرد.
 • مازاد حساب جاری ژاپن از 2.35 تریلیون ین در ماه جولای به 2.77 تریلیون ین افزایش یافت (در مقابل انتظار 2.24 تریلیون ین) زیرا کاهش قیمت نفت خام به کاهش واردات کمک کرد.
 • شونیچی سوزوکی، وزیر دارایی ژاپن گفت که دولت تحولات بازار ارز را “با احساس فوریت شدید” زیر نظر دارد و آنها “اقدام مناسب…” را بدون رد هیچ گزینه ای انجام خواهند داد.
 • شاخص نظرسنجی ناظران اقتصاد ژاپن از 54.4 به 53.6 کاهش یافت؛ «اقتصاد با سرعت متوسط رو به بهبود است».
 • همانطور که انتظار می رفت، CPI نهایی آلمان بدون تغییر در 0.3٪ (6.1٪ سالانه) در ماه اوت بود.
 • تولید صنعتی فرانسه از افزایش 0.8 درصدی (در مقابل 0.2 درصد پیشبینی شده، -0.9 درصد قبلی) در ژوئیه بهبود یافته است.

اخبار پرایس اکشن:

پس از آنکه سوزوکی وزیر دارایی ژاپن هشدار داد که دولت تحولات ارزی را «با احساس فوریت شدید» دنبال می‌کند و آنها «هیچ گزینه‌ای» را برای مقابله کنار نمی‌گذارند، ین ژاپن شاهد برخی از بزرگترین حرکت‌ها در چند ساعت گذشته بود.

البته این که ژاپن نیز تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم و دستمزدهای واقعی پایین‌تر را در اوایل امروز منتشر کرد، به ین امن کمکی نکرد.

ین در نزدیکی سشن آسیایی افزایش یافت، اما به زودی تمام دستاوردهای خود را از بین برد و حتی با شروع جلسه اروپا به پایین‌ترین سطح روزانه خود رسید.

کاتالیزورهای بالقوه آینده در تقویم اقتصادی فارکس:

 • داده های بازار کار کانادا در ساعت 12:30 بعد از ظهر به وقت گرینویچ.
 • شرکت کردن عضو FOMC مایکل در یک بحث تعدیل شده در ساعت 1:00 بعد از ظهر به وقت گرینویچ.
 • گزارش CPI و PPI چین در ساعت 1:30 بامداد به وقت گرینویچ (9 سپتامبر).

جفت ارز تحت نظر امروز: GBP/CAD

تا چند ساعت دیگر، کانادا اعداد بازار کار ماه اوت خود را چاپ خواهد کرد.

اگر راهنمای رویداد برای گزارش مشاغل آگوست کانادا را نخوانده اید، باید بدانید که پس از چند شاخص برجسته که به نقاط ضعف ماه اشاره می کند، بازارها انتظار اعداد تاحدودی پایین تر را دارند.

یک گزارش مشاغل ضعیف ممکن است همان چیزی باشد که الگوی سر و شانه معکوس به آن نیاز دارد.

همانطور که می بینید، GBP/CAD مجددا تست شده است و به نظر آماده شکستن بالای منطقه مقاومت 1.7100 است.

این که ماکلم، رئیس BOC تمایل خود را برای افزایش بیشتر نرخ بهره بانک مرکزی در صورت نیاز به اشتراک گذاشته بود، به CAD کمکی نکرد. در همین حال، فقدان کاتالیزور از اوایل دیروز، پوند را در یک محدوده رنج نگه داشته است.

اگر گزارش بازار کار کانادا ضعیف تر از حد انتظار باشد، GBP/CAD می تواند به بالای 1.7100 برسد. در این صورت خط 1.7140 Pivot Point منطقه خوبی برای هدف گیری است، اما اگر حرکت ضد CAD کافی وجود داشته باشد، می توانید بالاترین سطح قبلی 1.7180 را نیز هدف قرار دهید.

از سوی دیگر، اعداد مشاغل کانادایی قوی‌تر از حد انتظار ممکن است بر GBP/CAD تأثیر بگذارد. این جفت می تواند در منطقه حمایت قبلی 1.7100 رد شود و به نقاط عطف قبلی مانند 1.7050 یا 1.7000 بازگردد.

 توجه کنید! این محتوا صرفاً برای مقاصد اطلاعاتی است و به عنوان مشاوره سرمایه گذاری محسوب نمی‌شود.

معامله در هر بازار مالی مستلزم ریسک است؛ لذا لطفاً قبل از انجام هر معامله مطمئن شوید که خطرات مربوط به آن را درک کرده‌اید.

سلام! فرهاد هستم از تیم بَفلو؛ حدودا 5 ساله که به صورت حرفه‌ای ترید می‌کنم و تلاش می‌کنم تا با انتقال تجربیات و دانش شخصی و گروهی مجموعه بَفلو یک راهنمای خوب در مسیر سرمایه‌گذاری شما باشم.

به دنبال بهبود سرمایه‌گذاری خود هستید؟

فاصله‌تون با مشاوران ما یک فرمه!