با روانشناسی معامله بَفلو؛ منطقی‌تر معامله کن!

بازارهای مالی و از جمله بازار فارکس، می‌توانند رفتاری غیر قابل پیشبینی داشته باشند و تمامی تحلیل‌ها و منطق به کار برده شده توسط ما را نادیده گرفته و خلاف جهت مورد انتظار ما حرکت کنند. اینجاست که استرس وارد می‌شود! از طرفی هم همه ما می‌دانیم که وقتی فردی تحت فشار و اضطراب باشد نمی‌تواند به خوبی فکر کند و منطق او مختل خواهد شد و به همین سادگی و با یک اشتباه ساده تمامی نقشه‌های ما نقش بر آب می‌شود. به همین دلیل ما بخشی را به روانشناسی معامله اختصاص دادیم تا شما عزیزان بتوانید از تجربه‌های تلخ معامله در بازار فارکس در امان مانده و با به کار بردن چند تکنیک ساده و کاربردی بتوانید در تمامی مواقع آرامشتان را حفظ کنید.

دسترسی سریع به آخرین مطالب روانشناسی معامله در فارکس بَفلو:

روانشناسی معامله چیست؟

همونطور که بالاتر گفتیم، معامله در بازار فارکس جزء فعالیت‌های استرس زا محسوب می‌شود و به همین دلیل است که برای بهتر عمل کردن در این بازار نیازمند مهارت‌هایی هستیم که بتوانیم با استفاده از آنها آرامش خود را حفظ کنیم و از آن مهم‌تر؛ برای چنین موقعیت‌های پر فشاری آماده باشیم!

به عنوان مثال موقعیتی را در نظر بگیرید که تریدر معامله‌ای را با در نظر گرفتن حد ضرر (استاپ لاس) باز کرده است، ولی بازار بر خلاف تمامی تحلیل‌ها حرکت کرده و هر لحظه به حد ضرر ما نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. حال ممکن است تریدر با امید به بازگشت بازار، حد ضرر خود را لغو کند و بدین ترتیب دیگر به برنامه معاملاتی خود پایبند نباشد و متحمل ضرر به مراتب بیشتری شود. یا حتی در سناریو برعکس، ممکن است بازار بر طبق تحلیل‌ها حرکت کرده و به حد سود (تیک پرافیت) نزدیک شود و تریدر با امید به سود بیشتر حد سود خود را تغییر دهد؛ اما بازار بعد از رد شدت از ناحیه حد سود پولبک زده و به سمت مخالف حرکت کند. در این صورت در بهترین حالت سود شما از حد اولیه کمتر می‌شود و در بدترین حالت معامله سود ده شما به یک معامله ضرر ده تبدیل می‌شود. بنابراین یک تصمیم احساسی و پایبند نبودن به برنامه معاملاتی می‌تواند خیلی سریع همه چیز را به هم بریزد و به ضرر شما ختم شود.

از این رو ما در این بخش با شبیه سازی سناریوهای مختلف و ارائه راهکارها و نکاتی ساده و کاربردی که می‌توانند به سادگی اجرا شوند به شما آموزش می‌دهیم که چطور می‌توانید در شرایط مختلف به استرس خود غلبه کنید و با آرامش و تمرکز کامل بهترین واکنش را نسبت به نوسان‌های غیر منتظره بازار داشته باشید.

آخرین مطالب روانشناسی معاملات بَفلو: