این مطلب را به اشتراک بگذارید!

آموزش‌های طبقه‌بندی شده فارکس:

فعالیت در بازارهای مالی نیز همانند تمامی کارهای دیگر نیاز به دانش تخصصی خود دارد که می‌تواند شامل دانش و مهارت‌هایی از جمله تعاریف و زبان معاملات، دانش تحلیل چارت و اخبار، ابزارهای مختلف و چگونگی استفاده از آن‌ها و … شود.

از این رو بَفلو سعی بر این دارد تا شما را با با ارائه آموزش‌های طبقه بندی شده و مطالب کاربردی با مفاهیم و اصول این بازار آشنا کرده و با کاهش میزان ریسک از طریق ارائه مطالب کاربردی، شما را در مسیر سرمایه‌گذاری‌هایتان همراهی کند.

سامان حسینی

آخرین نوشته‌های بَفلو

کاور لوریج (لورج - leverage) چیست
کاور لوریج (لورج - leverage) چیست

لوریج (ضریب اهرمی – لورج – Leverage) یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌ها و در واقع امکانات موجود در بازارهای مالی همچون فارکس است که شما با استفاده از آن می‌توانید بدون هیچگونه ضمانت و بهره بانکی، تا چندین برابر موجودی حساب خود به معامله بپردازید و هدف از آن، افزایش بازدهی سرمایه‌گذاری است. در واقع و به زبان ساده‌تر، لوریج به معنای قرض کردن یا وام گرفتن (معمولاً از بروکر) و استفاده کردن از آن در بازارهای مالی است.

به عنوان مثال اگر شما در حساب کاربری خود 2000 دلار داشته باشید و ضریب اهرمی برای معاملات شما 50 باشد، شما توانایی معامله در یک موقعیت 100.000 دلاری را خواهید داشت!

معاملات اهرم دار یا معاملات لوریج دار، نوعی از استراتژی‌های معاملاتی محسوب می‌شود که معامله‌گران با استفاده از آن پتانسیل کسب سود از یک معامله را افزایش می‌دهند. البته لازم به ذکر است که در صورت شکست در معامله و متحمل شدن ضرر، پتانسیل زیان در معامله نیز بیشتر خواهد شد.

لوریج فارکس

تنوع در اهرم‌های معاملاتی بسیار زیاد است و دسترسی و توانایی استفاده شما از آن‌ها، تنها به میزان سرمایه حداقلی موجود در حساب کاربری شما (مارجین حداقلی) بستگی دارد.

مارجین چیست؟

مارجین و لورج هر دو از منابع قرضی استفاده می‌کنند و به همین دلیل ممکن است افراد در نگاه اول این دو را یکسان ببینند. مارجین در واقع پولی است که معامله‌کننده به عنوان وثیقه و به منظور جبران ریسکی که با معاملات خود برای بروکر ایجاد می‌کند؛ در نزد بروکر سپرده گذاری می‌کند.

پس مارجین لازمه‌ی یک معامله اهرم دار است و همانطور که قبلا گفته شد، میزان مارجین شما تعیین کننده سطح لورج شماست.

در بازار معاملاتی جهانی، مارجین 1 درصد به عنوان میزانی نرمال و معمول در نظر گرفته می‌شود. این بدین معناست که یک معامله صدهزار دلاری را می‌توان با هزار دلار سرمایه کنترل کرد.

 

ریسک سرمایه گذاری در فارکس

نکته بسیار مهم: اهرم بیشتر به معنای مارجین بیشتر و مارجین بیشتر به معنای ریسک بیشتر است!

مثال: فرض کنید شما می‌خواهید 1 لات از جفت ارز USD/CHF (دلار آمریکا مقابل فرانک سوییس) را معامله کنید؛ مارجین لازم برای این عمل 100,000 دلار آمریکا است. اگر شما لوریج (1:100) کار کنید؛ حداقل مارجین مورد نیاز برای شما 1000$ خواهد بود.

چرا معامله‌گران بازار جهانی به لوریج یا اهرم نیاز دارند؟

معامله در بازار فارکس با حجم استاندارد انجام می‌شود و لورج به معامله‌گران این اجازه را می‌دهد تا از پول یا مارجین کمتری برای هر معامله استفاده کنند. اگر بخواهیم به صورت ساده بیان کنیم؛ معامله در فارکس پول زیادی می‌خواهد اما با استفاده از لوریج یا اهرم شما می‌توانید با سرمایه کمتری در این بازار معامله کنید.

 لورج چه فایده‌ای برای کارگزاری یا بروکر دارد؟

کارگزاری با دادن وام یا قرض به شما تحت عنوان لوریج یا اهرم، از شما کارمزد دریافت می‌کند.

آیا استفاده از لوریج یا اهرم دارای ریسک است؟

بله! لوریج یا اهرم تنها یکی از ابزارهای در اختیار معامله‌گران بازار است که هر تریدری در معاملات روزانه خود می‌تواند از آن استفاده کند. اما همانطور که بارها به آن اشاره شده، یک معامله خوب نیازمند یک استراتژی ورود و خروج مناسب است و تنها با این کار می‌توان از ریسک معاملات کم کرد.

مدیریت ریسک

نکته مهم:

اگر در بازارهای مالی تازه کار هستید و یا به دنبال سرعت و دقت بیشتری برای بکارگیری ابزارهای معاملاتی همچون لوریج و مارجین هستید، پیشنهاد ما به شما استفاده از پنل معاملاتی هوشمند بَفلو است. این پنل همانند دستیاری عمل می‌کند که تمامی محاسبات اهرم یا لوریج مارجین استفاده شده و ریسک هر معامله شما را قبل از بازکردن آن، روی چارت متاتریدر به شما نشان خواهد داد تا علاوه بر ساده سازی روندهای انجام یک معامله، با آسودگی خاطر بیشتری وارد معامله خود شوید و از ریسک معاملات خود بکاهید.

برای آشنایی بیشتر با این دستیار کاربردی و دیگر آپشن‌های آن، روی لینک زیر کلیک کنید.

به دنبال بهبود سرمایه‌گذاری خود هستید؟

فاصله‌تون با مشاوران ما یک فرمه!